Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Geostar AB

5569648800 · Norrtälje

Normal registerstatusSNI 95320SNI 22120SNI 47811Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Geostar AB har organisationsnummer 556964-8800. Nettoomsättningen var −0,00 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rörelseresultatet var −0,00 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
12 mars 2014
Status
Normal registerstatus
Bransch
Reparation och underhåll av motorcyklar

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 jan. 2022 → 31 jan. 2026 · Jämförelsen innehåller 8 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−21 %Soliditet 100,00 % → 79,00 %
NyckeltalNettoomsättning — Mkr → −0,00 Mkr
NyckeltalRörelseintäkter, lagerförändringar m.m. — Mkr → −0,00 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2024-010,0
2025-010,2
2026-01−0,0

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 jan. 202631 jan. 202531 jan. 202431 jan. 202331 jan. 202231 jan. 202131 jan. 202031 jan. 2019
Nettoomsättning
Mkr
—————
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—————
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
————
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 jan. 202631 jan. 202626 aug. 2026 · 207 dagar · Ej reviderad
31 jan. 202531 jan. 202528 aug. 2025 · 209 dagar · Ej reviderad
31 jan. 202431 jan. 20241 sep. 2024 · 214 dagar · Ej reviderad
31 jan. 202331 jan. 202327 aug. 2023 · 208 dagar · Ej reviderad
31 jan. 202231 jan. 202228 aug. 2022 · 209 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 feb. 2025 → 31 jan. 2026
K2
26 aug. 2026
1 feb. 2024 → 31 jan. 2025
K2
28 aug. 2025
1 feb. 2023 → 31 jan. 2024
K2
1 sep. 2024
1 feb. 2022 → 31 jan. 2023
K2
27 aug. 2023
1 feb. 2021 → 31 jan. 2022
K2
28 aug. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Gummiförädling åt andra företag samt vattenskärning.

Postadress

Verkstadsvägen 9 18660 Vallentuna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Norrtälje · 0188
Län
Stockholm
Registrerat
12 mars 2014
Verksamhet startad
12 okt. 2023
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 jan. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod95320, 22120, 47811

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 jan. 202631 jan. 202531 jan. 2024
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)—
Kassalikviditet
Omsättningstillväxt——

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 jan. 2026

Omsättningstillväxt−101,8 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal—

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet79,0 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 95 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 jan. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal128,9 %
Soliditet79,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

261 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 54354188

Huvudarbetsställe

VERKSTADSVÄGEN 9, 18660 VALLENTUNA

Vallentuna · Stockholms län

1-4 anställda

95320 · Reparation och underhåll av motorcyklar · 22120 · Annan gummivarutillverkning · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon

CFAR 54354188
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Reparation och underhåll av motorcyklarStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen3 823Riket · SNI 95 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad

Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
3 075
1–4 anställda
616
5–9 anställda
81
10–19 anställda
35
20–49 anställda
13
50–99 anställda
1
100–199 anställda
1
200–499 anställda
1
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Geostar AB?

Nettoomsättningen var −0,00 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.