Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

GH Informatics AB

5568940406 · Lund

Normal registerstatusSNI 70200SNI 86222SNI 58190SNI 64994SNI 74990Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

GH Informatics AB har organisationsnummer 556894-0406. Nettoomsättningen var 0,27 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rörelseresultatet var −0,07 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2023).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
23 maj 2012
Status
Normal registerstatus
Bransch
Konsultverksamhet avseende företags organisation

Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2022 → 31 aug. 2023 · Jämförelsen innehåller 10 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−100 %Personalkostnader 2,17 Mkr → 0,00 Mkr
−93 %Nettoomsättning 3,70 Mkr → 0,27 Mkr
−93 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 3,71 Mkr → 0,28 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-080,0
2019-080,1
2020-080,3
2021-0817,5
2022-083,7
2023-080,3

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2023. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Koncernbidrag
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202331 aug. 202326 nov. 2023 · 87 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202231 aug. 20224 dec. 2022 · 95 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202131 aug. 20216 mars 2022 · 187 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
26 nov. 2023
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
4 dec. 2022
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
6 mars 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska skapa, utveckla och förvalta tjänster och produkter kring informationshantering för hälso- och sjukvården, bedriva hälsa- och sjukvårdsverksamhet som vårdgivare samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter.

Postadress

Lilla Gråbrödersgatan 2B 22222 Lund
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Lund · 1281
Län
Skåne
Registrerat
23 maj 2012
Verksamhet startad
17 jan. 2013
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2023.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod70200, 86222, 58190, 64994, 74990

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

3 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Ordförande

Undertecknare

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 2019
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd—
Personalkostnader per anställd—
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2023

Omsättningstillväxt−92,6 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−24,9 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet90,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd0,3 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 70 · Skåne · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−24,9 %
Soliditet90,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

4 757 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 52897543

Huvudarbetsställe

LILLA GRÅBRÖDERSGATAN 2 B, 22222 LUND

Lund · Skåne län

0 anställda

70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 86222 · Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus · 58190 · Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara · 64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare · 74990 · All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik

CFAR 52897543

2Läkarmottagning

Huvudarbetsställe

Råbygatan 2, 22361 LUND

Lund · Skåne län

1-4 anställda

86222 · Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus

CFAR 68062306Koordinater saknas
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 2 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Konsultverksamhet avseende företags organisationSkåne län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen85 709Riket · SNI 70 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
61 609
1–4 anställda
21 211
5–9 anställda
1 308
10–19 anställda
775
20–49 anställda
524
50–99 anställda
160
100–199 anställda
79
200–499 anställda
33
500+ anställda
10

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter GH Informatics AB?

Nettoomsättningen var 0,27 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.