Normal registerstatusSNI 62100SNI 47712SNI 58190SNI 90110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Gingernoodles AB har organisationsnummer 559448-1086. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rörelseresultatet var −0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
12 sep. 2023
Status
Normal registerstatus
Bransch
Dataprogrammering
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2024-08
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2024-08
0,0
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2024
12 sep. 2023
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
12 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
22 dec. 2024
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom trycksaker och försäljning inom trycksaker som vykort, klistermärken, väskor och laserskurna träföremål och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Betonggatan 2
21646 Limhamn
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Malmö · 1280
Län
Skåne
Registrerat
12 sep. 2023
Verksamhet startad
16 maj 2024
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Beräknade nyckeltal saknas för de tillgängliga perioderna.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2024
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet93,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 62 · Skåne · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
18,0 %Median (P50)
0,6 % – 37,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet93,0 %
93,0 %Bolaget
67,0 %Median (P50)
44,0 % – 82,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
21,1 %Median (P50)
2,4 % – 43,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
20,2 %Median (P50)
2,2 % – 40,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
2 994 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 70702477
Huvudarbetsställe
BETONGGATAN 2, 21646 LIMHAMN
Malmö · Skåne län
0 anställda
62100 · Dataprogrammering · 47712 · Detaljhandel via internet eller postorder med kläder · 58190 · Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara · 90110 · Litterärt skapande och musikkomposition
CFAR 70702477
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
DataprogrammeringSkåne län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen48 616Riket · SNI 62 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Skåne län · branschgrupp 58-63
712025
20182025
Visa värden per period
2018
49
2019
45
2020
39
2021
33
2022
35
2023
63
2024
57
2025
71
Nystartade företag
Skåne län · branschgrupp 62-63
2582026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
126
2024Q4
153
2025Q1
153
2025Q2
151
2025Q3
206
2025Q4
175
2026Q1
279
2026Q2
258
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
29 811
1–4 anställda
15 489
5–9 anställda
1 282
10–19 anställda
913
20–49 anställda
702
50–99 anställda
207
100–199 anställda
128
200–499 anställda
60
500+ anställda
24
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Gingernoodles AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.