Normal registerstatusSNI 46630SNI 71129SNI 46900SNI 82990Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Gneta AB har organisationsnummer 559520-7332. Nettoomsättningen var 0,75 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rörelseresultatet var 0,33 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Kronobergs län
Registrerat
21 feb. 2025
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2026-01
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2026-01
0,7
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 jan. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 jan. 2026
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
21 feb. 2025 → 31 jan. 2026
K211 månader
12 juni 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kapitalförvaltning och investeringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Notteryd 10
35592 Växjö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Växjö · 0780
Län
Kronoberg
Registrerat
21 feb. 2025
Verksamhet startad
13 mars 2025
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 jan. 2026
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 jan. 2026
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal44,2 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet64,2 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 46.630 · Kronoberg · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 jan. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal44,2 %
44,2 %Bolaget
5,6 %Median (P50)
−2,1 % – 12,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet64,2 %
64,2 %Bolaget
45,0 %Median (P50)
22,0 % – 79,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,4 %Median (P50)
0,8 % – 21,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
7,0 %Median (P50)
0,8 % – 25,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
15 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 72506603
Huvudarbetsställe
NOTTERYD 10, 35592 VÄXJÖ
Växjö · Kronobergs län
0 anställda
46630 · Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner · 71129 · Övrig teknisk konsultverksamhet · 46900 · Icke-specialiserad partihandel · 82990 · Diverse övrig stödverksamhet till företag
CFAR 72506603
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskinerKronobergs län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen653Riket · SNI 46.630 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Kronobergs län · branschgrupp 46
102025
20182025
Visa värden per period
2018
13
2019
6
2020
8
2021
7
2022
7
2023
14
2024
14
2025
10
Nystartade företag
Kronobergs län · branschgrupp 46
92026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
9
2024Q4
6
2025Q1
14
2025Q2
9
2025Q3
9
2025Q4
9
2026Q1
13
2026Q2
9
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
371
1–4 anställda
167
5–9 anställda
47
10–19 anställda
44
20–49 anställda
13
50–99 anställda
6
100–199 anställda
2
200–499 anställda
1
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Kronobergs län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
54,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
15,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Gneta AB?
Nettoomsättningen var 0,75 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.