# Gnitlusnoc-eam AB (5591242952)

> Gnitlusnoc-eam AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5591242952, registrerat 2017-09-06. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2023-08-31 var nettoomsättningen 0,00 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5591242952 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2017-09-06 |
| Senaste årsredovisning | 2023-08-31, inlämnad 2023-12-17 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2023-08-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 0,00 | 0,12 | 1,58 | 0,34 | -0,00 |
| Rörelseresultat | -0,14 | -0,45 | 1,42 | 0,19 | -0,05 |
| Årets resultat | -0,14 | -0,45 | 1,13 | 0,16 | -0,05 |
| Summa tillgångar | 0,09 | 0,95 | 1,71 | 0,23 | 0,20 |
| Eget kapital | 0,09 | 0,68 | 1,32 | 0,19 | 0,03 |
| Soliditet | 100,0 % | 72,1 % | 77,5 % | 83,4 % | 17,0 % |
| Medelantal anställda | 0 | 1 | – | – | – |

## Vad som ändrats

2021-12-31 → 2023-08-31: 21 väsentliga ändringar.

- Utdelning rapporteras inte längre (var 187 550)
- Inlämnad 108 dagar efter räkenskapsårets slut (+43 dagar mot förra året)
- Nettoomsättning ner: 1 578 934 -> 0 (-100.0 %)
- Rörelseintäkter ner: 1 578 934 -> 0 (-100.0 %)
- Rörelseresultat ner: 1 422 598 -> -135 359 (-109.5 %)
- Resultat efter finansiella poster ner: 1 422 598 -> -139 551 (-109.8 %)
- Resultat före skatt ner: 1 422 598 -> -139 551 (-109.8 %)
- Årets resultat ner: 1 129 545 -> -139 551 (-112.4 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=7757), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: -100,0 % (P25 -20,8 %, P50 1,4 %, P75 27,1 %)
- Rörelsemarginal: – (P25 1,1 %, P50 13,1 %, P75 33,4 %)
- Soliditet: 100,0 % (P25 42,0 %, P50 63,0 %, P75 80,6 %)
- Omsättning per anställd: – (P25 0,53, P50 0,95, P75 1,47)

## Undertecknare och revisor

1 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2023-01-01 – 2023-08-31 (inlämnad 2023-12-17)
- 2021-01-01 – 2021-12-31 (inlämnad 2022-03-06)
- 2020-01-01 – 2020-12-31 (inlämnad 2021-02-21)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2023-12-17.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/gnitlusnoc-eam-ab-5591242952
English: https://bolagsdelta.se/en/company/gnitlusnoc-eam-ab-5591242952

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
