Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Gollo AB

5591173777 · Östhammar

Normal registerstatusSNI 56110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Gollo AB har organisationsnummer 559117-3777. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rörelseresultatet var −0,02 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
30 juni 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Restaurangverksamhet

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2024 → 31 aug. 2026 · Jämförelsen innehåller 8 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning — Mkr → 0,25 Mkr
+68 %Resultat före skatt 0,84 Mkr → 1,42 Mkr
+66 %Årets resultat 0,84 Mkr → 1,40 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-082,2
2020-082,3
2021-082,2
2022-080,0
2023-080,0

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202631 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 2019
Nettoomsättning
Mkr
———
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—————
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
—————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202631 aug. 202615 sep. 2026 · 15 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202531 aug. 202528 okt. 2025 · 58 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202431 aug. 202415 dec. 2024 · 106 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202331 aug. 202322 okt. 2023 · 52 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202231 aug. 202230 okt. 2022 · 60 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2025 → 31 aug. 2026
K2
15 sep. 2026
1 sep. 2024 → 31 aug. 2025
K2
28 okt. 2025
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
15 dec. 2024
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
22 okt. 2023
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
30 okt. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva pizzeria och restaurang samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Herrhagsvägen 401 75267 Uppsala
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Östhammar · 0382
Län
Uppsala
Registrerat
30 juni 2017
Verksamhet startad
13 juli 2017
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod56110

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 2019
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)—
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2026

Omsättningstillväxt—

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet97,6 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 56 · Uppsala · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

Soliditet97,6 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

492 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 58571134

Huvudarbetsställe

HERRHAGSVÄGEN 401, 75267 UPPSALA

Uppsala · Uppsala län

0 anställda

56110 · Restaurangverksamhet

CFAR 58571134
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

RestaurangverksamhetUppsala län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen29 450Riket · SNI 56 · 2025
Operativa ledare 55+32,7 %Riket · avsnitt I · 2024
7 565 av 23 131 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön32 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt I · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
12 426
1–4 anställda
7 706
5–9 anställda
4 350
10–19 anställda
3 154
20–49 anställda
1 507
50–99 anställda
214
100–199 anställda
48
200–499 anställda
28
500+ anställda
17

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Gollo AB?

Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.