Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Grantek AB

5565425310 · Fagersta

Normal registerstatusSNI 25530Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Grantek AB har organisationsnummer 556542-5310. Nettoomsättningen var 19,15 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var 3,89 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 8 (30 apr. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
22 maj 1997
Status
Normal registerstatus
Bransch
Metallegoarbeten

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 apr. 2023 → 30 apr. 2026 · Jämförelsen innehåller 19 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning — Mkr → 1,00 Mkr
+44 441 %Årets resultat 0,00 Mkr → 1,66 Mkr
+2 837 %Resultat före skatt 0,06 Mkr → 1,89 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-049,9
2020-0410,5
2021-0412,5
2022-0414,0
2023-0413,4
2024-0417,3
2025-0417,5
2026-0419,2

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
———
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————
Koncernbidrag
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 apr. 202630 apr. 20262 juli 2026 · 63 dagar · Reviderad
30 apr. 202530 apr. 202510 sep. 2025 · 133 dagar · Reviderad
30 apr. 202430 apr. 202415 sep. 2024 · 138 dagar · Reviderad
30 apr. 202330 apr. 202322 okt. 2023 · 175 dagar · Reviderad
30 apr. 202230 apr. 20224 sep. 2022 · 127 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K3
2 juli 2026
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K3
10 sep. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K3
15 sep. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K3
22 okt. 2023
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K3
4 sep. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva mekaniska bearbeten, konstukrtion och tillverkning av specialmaskiner och specialprodukter. Bolaget skall även bedriva utveckling och tillverkning av en viss sportartikel samt värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Henningsvägen 12 73730 Fagersta
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Fagersta · 1982
Län
Västmanland
Registrerat
22 maj 1997
Verksamhet startad
23 dec. 1997
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod25530

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 2019
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Skuldsättningsgrad———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2026

Omsättningstillväxt9,5 %

398 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal20,3 %

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Över tredje kvartilen
Soliditet60,0 %

384 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd2,4 MSEK

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 25 · Västmanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal20,3 %
Soliditet60,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

192 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 36847309

Huvudarbetsställe

HENNINGSVÄGEN 12, 73730 FAGERSTA

Fagersta · Västmanlands län

5-9 anställda

25530 · Metallegoarbeten

CFAR 36847309
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

MetallegoarbetenVästmanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen10 384Riket · SNI 25 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
5 988
1–4 anställda
2 051
5–9 anställda
892
10–19 anställda
715
20–49 anställda
503
50–99 anställda
161
100–199 anställda
45
200–499 anställda
23
500+ anställda
6

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Grantek AB?

Nettoomsättningen var 19,15 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.