Normal registerstatusSNI 42110SNI 43120SNI 02200SNI 08120Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
GrefsPero AB har organisationsnummer 556495-5986. Nettoomsättningen var 116,70 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 1,03 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 43 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
4 okt. 1994
Status
Normal registerstatus
Bransch
Anläggning av vägar och motorvägar
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2024-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2024-12
94,8
2025-12
116,7
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
13 juli 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom bygg och anläggningssektorn samt handel med och förvaltning av värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Hagagatan 7
79430 Orsa
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Orsa · 2034
Län
Dalarna
Registrerat
4 okt. 1994
Verksamhet startad
7 jan. 1995
Anställdaklass enligt SCB
50-99 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Ordförande
Verkställande Direktör
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Kassalikviditet
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt23,1 %
74 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 −4,0 %P50 3,2 %P75 10,7 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal0,9 %
75 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 0,7 %P50 5,5 %P75 10,1 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet—
64 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 23,9 %P50 42,4 %P75 60,1 %
Omsättning per anställd2,7 MSEK
75 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 1,1 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 42.110 · Dalarna · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,9 %
0,9 %Bolaget
3,4 %Median (P50)
−2,5 % – 12,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet—
—Bolaget
43,0 %Median (P50)
27,0 % – 65,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,4 %Median (P50)
−0,7 % – 14,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,4 %Median (P50)
−0,7 % – 15,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
36 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 26856914
Huvudarbetsställe
HAGAGATAN 7, 79430 ORSA
Orsa · Dalarnas län
50-99 anställda
42110 · Anläggning av vägar och motorvägar · 43120 · Mark- och grundarbeten · 02200 · Drivning · 08120 · Utvinning av sand, grus och berg samt utvinning av lera och kaolin
CFAR 26856914
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Anläggning av vägar och motorvägarDalarnas län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen867Riket · SNI 42.110 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Dalarnas län · branschgrupp 41-43
362025
20182025
Visa värden per period
2018
28
2019
31
2020
35
2021
22
2022
25
2023
41
2024
48
2025
36
Nystartade företag
Dalarnas län · branschgrupp 41-43
592026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
54
2024Q4
35
2025Q1
56
2025Q2
59
2025Q3
52
2025Q4
54
2026Q1
60
2026Q2
59
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
490
1–4 anställda
235
5–9 anställda
59
10–19 anställda
32
20–49 anställda
31
50–99 anställda
10
100–199 anställda
5
200–499 anställda
1
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter GrefsPero AB?
Nettoomsättningen var 116,70 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.