Normal registerstatusSNI 43991SNI 33120SNI 43999SNI 81100Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Grejsimojs AB har organisationsnummer 559536-1543. Nettoomsättningen var 1,83 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var 0,08 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rapporterat medelantal anställda: 3 (30 juni 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
30 juni 2025
Status
Normal registerstatus
Bransch
Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2026-06
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2026-06
1,8
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2026
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
30 juni 2025 → 30 juni 2026
K2
22 okt. 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom drift av silor och andra spannmålsmagasin, personaluthyrning, elinstallation, mark- och grundarbeten, fastighetsrelaterade stödtjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Södersätra 93
78390 Säter
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Säter · 2082
Län
Dalarna
Registrerat
30 juni 2025
Verksamhet startad
18 sep. 2025
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
30 juni 2026
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2026
Omsättningstillväxt—
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal4,3 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet8,3 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,6 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.991 · Dalarna · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal4,3 %
4,3 %Bolaget
5,6 %Median (P50)
−0,7 % – 11,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet8,3 %
8,3 %Bolaget
42,0 %Median (P50)
20,0 % – 64,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,4 %Median (P50)
−0,6 % – 22,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
6,2 %Median (P50)
−0,3 % – 12,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
34 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 73014094
Huvudarbetsställe
SÖDERSÄTRA 93, 78390 SÄTER
Säter · Dalarnas län
1-4 anställda
43991 · Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare · 33120 · Reparation och underhåll av maskiner · 43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 81100 · Fastighetsrelaterad stödverksamhet
CFAR 73014094
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förareDalarnas län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen1 969Riket · SNI 43.991 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Dalarnas län · branschgrupp 41-43
362025
20182025
Visa värden per period
2018
28
2019
31
2020
35
2021
22
2022
25
2023
41
2024
48
2025
36
Nystartade företag
Dalarnas län · branschgrupp 41-43
592026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
54
2024Q4
35
2025Q1
56
2025Q2
59
2025Q3
52
2025Q4
54
2026Q1
60
2026Q2
59
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
1 411
1–4 anställda
390
5–9 anställda
79
10–19 anställda
46
20–49 anställda
29
50–99 anställda
7
100–199 anställda
4
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Grejsimojs AB?
Nettoomsättningen var 1,83 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.