Normal registerstatusSNI 35120SNI 43210SNI 09900SNI 35130SNI 43999Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
H2Hive AB har organisationsnummer 559375-2081. Nettoomsättningen var 0,32 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −1,25 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
8 apr. 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Generering av elektricitet från förnybara energikällor
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2022-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2022-12
−0,0
2024-12
1,9
2025-12
0,3
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K3
26 juni 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska utveckla och bygga energilagringslösningar.
Postadress
Passvägen 4
13133 Nacka
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Nacka · 0182
Län
Stockholm
Registrerat
8 apr. 2022
Verksamhet startad
9 juni 2022
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Verkställande direktör
Styrelseordförande
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2022
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
—
Omsättningstillväxt
—
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt−83,5 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−393,8 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet93,6 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd0,3 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 35.120 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−393,8 %
Soliditet93,6 %
Avkastning på totalt kapital—
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
— företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 68860691
Huvudarbetsställe
PASSVÄGEN 4, 13133 NACKA
Nacka · Stockholms län
1-4 anställda
35120 · Generering av elektricitet från förnybara energikällor · 43210 · Elinstallationer · 09900 · Stödverksamhet avseende annan utvinning · 35130 · Överföring av elektricitet · 43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
CFAR 68860691
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Generering av elektricitet från förnybara energikällorStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen75Riket · SNI 35.120 · 2025
Operativa ledare 55+49,1 %Riket · avsnitt D+E · 2024
774 av 1 577 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 05-39
1312025
20182025
Visa värden per period
2018
73
2019
83
2020
97
2021
72
2022
84
2023
91
2024
132
2025
131
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 05-39
2072026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
171
2024Q4
169
2025Q1
206
2025Q2
185
2025Q3
245
2025Q4
206
2026Q1
210
2026Q2
207
Genomsnittlig månadslön53 600 kr / månad
Riket · branschavsnitt D · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
66
1–4 anställda
1
5–9 anställda
1
10–19 anställda
1
20–49 anställda
4
50–99 anställda
1
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
1
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter H2Hive AB?
Nettoomsättningen var 0,32 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.