Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Hålmetoder Riv & Sanering Söderort AB

5565199360 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 43999SNI 47811SNI 77390Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Hålmetoder Riv & Sanering Söderort AB har organisationsnummer 556519-9360. Nettoomsättningen var 0,07 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −1,09 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
14 juli 1995
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2023 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 17 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−401 %Resultat före skatt −0,22 Mkr → −1,08 Mkr
−401 %Årets resultat −0,22 Mkr → −1,08 Mkr
−205 %Rörelseresultat −0,36 Mkr → −1,09 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2022-121,9
2023-121,4
2024-120,6
2025-120,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
——
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 202523 juni 2026 · 174 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202331 dec. 202322 dec. 2024 · 357 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
23 juni 2026
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
22 dec. 2024

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva bygg- och håltagningsverksamhet, rivning och sanering samt uthyrning av maskiner och all därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Box 19190 15228 Södertälje
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
14 juli 1995
Verksamhet startad
26 aug. 1998
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43999, 47811, 77390

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 2022
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt−88,2 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−1 532,5 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet42,4 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.999 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−1 532,5 %
Soliditet42,4 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

822 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 36031722

Huvudarbetsställe

00000 SÖDERTÄLJE

Södertälje · Stockholms län

0 anställda

43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 77390 · Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar

CFAR 36031722Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen8 138Riket · SNI 43.999 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
5 223
1–4 anställda
1 884
5–9 anställda
501
10–19 anställda
301
20–49 anställda
183
50–99 anställda
30
100–199 anställda
11
200–499 anställda
5
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Hålmetoder Riv & Sanering Söderort AB?

Nettoomsättningen var 0,07 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.