Normal registerstatusSNI 46641SNI 41000SNI 46380SNI 43120SNI 47271SNI 96230SNI 43210Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Hälsa för Hälsa AB har organisationsnummer 556479-9574. Nettoomsättningen var 1,20 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,21 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västernorrlands län
Registrerat
22 dec. 1993
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med mät- och precisionsinstrument
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
18 juni 2026 · 169 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
9 aug. 2025 · 221 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
18 juni 2026
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
9 aug. 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är byggnads- och maskinentreprenadarbeten, markschaktning, fastighetsförvaltning, restaurangrörelse, drift av sport & fritidsanläggningar som golfrange, friskvård såsom hälsoförebyggande kroppsvård och bioresonans samt handel och förvaltning av värdepapper.
Postadress
Parkgatan 15
85238 Sundsvall
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Sundsvall · 2281
Län
Västernorrland
Registrerat
22 dec. 1993
Verksamhet startad
7 jan. 1994
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Kassalikviditet
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt5,2 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal17,5 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan medianen och P75
Soliditet−42,4 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 46 · Västernorrland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal17,5 %
17,5 %Bolaget
3,4 %Median (P50)
−2,7 % – 11,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet−42,4 %
−42,4 %Bolaget
50,0 %Median (P50)
22,0 % – 75,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
6,5 %Median (P50)
−2,2 % – 19,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,9 %Median (P50)
−1,5 % – 14,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
406 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 31261027
Huvudarbetsställe
PARKGATAN 15, 85238 SUNDSVALL
Sundsvall · Västernorrlands län
0 anställda
46641 · Partihandel med mät- och precisionsinstrument · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 46380 · Partihandel med andra livsmedel · 43120 · Mark- och grundarbeten · 47271 · Detaljhandel med hälsokost · 96230 · Dagspa, bastu och ångbastu · 43210 · Elinstallationer
CFAR 31261027
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Partihandel med mät- och precisionsinstrumentVästernorrlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen41 578Riket · SNI 46 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västernorrlands län · branschgrupp 46
102025
20182025
Visa värden per period
2018
11
2019
6
2020
7
2021
8
2022
14
2023
11
2024
8
2025
10
Nystartade företag
Västernorrlands län · branschgrupp 46
62026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
6
2024Q4
7
2025Q1
12
2025Q2
6
2025Q3
13
2025Q4
7
2026Q1
9
2026Q2
6
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
25 899
1–4 anställda
9 260
5–9 anställda
2 654
10–19 anställda
1 824
20–49 anställda
1 244
50–99 anställda
417
100–199 anställda
168
200–499 anställda
79
500+ anställda
33
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västernorrlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
52,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
14,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
16,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Hälsa för Hälsa AB?
Nettoomsättningen var 1,20 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.