Normal registerstatusSNI 43120SNI 43991SNI 43999SNI 33120SNI 95311Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Hellgrens Entreprenad AB har organisationsnummer 559031-1048. Nettoomsättningen var 3,71 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022. Rörelseresultatet var 0,54 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 dec. 2022).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
19 okt. 2015
Status
Normal registerstatus
Bransch
Mark- och grundarbeten
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2022
31 dec. 2022
2 juli 2023 · 183 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
10 juli 2022 · 191 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
28 mars 2021 · 87 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
5 juli 2020 · 187 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
2 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
10 juli 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
28 mars 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
5 juli 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning av bygg- anläggningsmaskiner med förare.
Postadress
Karlshemsvägen 16
17975 Skå
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Ekerö · 0125
Län
Stockholm
Registrerat
19 okt. 2015
Verksamhet startad
3 dec. 2015
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2022
Omsättningstillväxt7,9 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal14,5 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet61,7 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd1,9 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.120 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal14,5 %
14,5 %Bolaget
6,6 %Median (P50)
−0,7 % – 16,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet61,7 %
61,7 %Bolaget
48,0 %Median (P50)
27,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,7 %Median (P50)
−0,1 % – 25,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
6,8 %Median (P50)
−0,2 % – 17,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 414 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 56471899
Huvudarbetsställe
KARLSHEMSVÄGEN 16, 17975 SKÅ
Ekerö · Stockholms län
1-4 anställda
43120 · Mark- och grundarbeten · 43991 · Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare · 43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 33120 · Reparation och underhåll av maskiner · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
CFAR 56471899
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Mark- och grundarbetenStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen17 453Riket · SNI 43.120 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 41-43
7882025
20182025
Visa värden per period
2018
505
2019
563
2020
512
2021
463
2022
515
2023
676
2024
803
2025
788
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 41-43
4742026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
428
2024Q4
363
2025Q1
389
2025Q2
387
2025Q3
428
2025Q4
411
2026Q1
462
2026Q2
474
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
10 790
1–4 anställda
4 852
5–9 anställda
908
10–19 anställda
515
20–49 anställda
297
50–99 anställda
67
100–199 anställda
21
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Hellgrens Entreprenad AB?
Nettoomsättningen var 3,71 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.