# High Performance SN AB (5568326440)

> High Performance SN AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5568326440, registrerat 2010-12-15 och med hemvist i Helsingborg, Skåne län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2026-04-30 var nettoomsättningen 3,00 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5568326440 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2010-12-15 |
| Hemvist | Helsingborg, Skåne län |
| Bransch (SNI) | 70200 – Verksamheter som utövas av huvudkontor; konsulttjänster |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2026-04-30, inlämnad 2026-07-03 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 3,00 | 3,00 | 2,25 | 0,96 | 0,00 |
| Rörelseresultat | 0,87 | 0,51 | 0,85 | 0,95 | -0,00 |
| Årets resultat | 1,05 | 1,09 | 1,36 | 0,74 | -0,06 |
| Summa tillgångar | 4,93 | 4,81 | 5,07 | 4,07 | 4,02 |
| Eget kapital | 3,32 | 3,18 | 2,19 | 0,83 | 0,09 |
| Soliditet | 67,0 % | 66,0 % | 43,0 % | 20,0 % | 2,0 % |
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 0 | – |

## Vad som ändrats

2023-04-30 → 2026-04-30: 14 väsentliga ändringar.

- Utdelning rapporteras för första gången: 1 000 000
- Medelantalet anställda rapporteras för första gången: 2
- Nettoomsättning upp: 959 998 -> 2 999 997 (+212.5 %)
- Rörelseintäkter upp: 959 998 -> 2 999 997 (+212.5 %)
- Personalkostnader upp: 360 -> 2 103 949 (+584330.3 %)
- Summa tillgångar upp: 4 068 429 -> 4 925 718 (+21.1 %)
- Eget kapital upp: 830 654 -> 3 323 655 (+300.1 %)
- Fritt eget kapital upp: 780 654 -> 3 273 655 (+319.3 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=7757), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: -0,0 % (P25 -20,8 %, P50 1,4 %, P75 27,1 %)
- Rörelsemarginal: 28,9 % (P25 1,1 %, P50 13,1 %, P75 33,4 %)
- Soliditet: 67,0 % (P25 42,0 %, P50 63,0 %, P75 80,6 %)
- Omsättning per anställd: 1,50 (P25 0,53, P50 0,95, P75 1,47)

## Undertecknare och revisor

1 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2025-05-01 – 2026-04-30 (inlämnad 2026-07-03)
- 2024-05-01 – 2025-04-30 (inlämnad 2025-07-10)
- 2023-05-01 – 2024-04-30 (inlämnad 2024-07-21)
- 2022-05-01 – 2023-04-30 (inlämnad 2023-09-17)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2026-07-03.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/high-performance-sn-ab-5568326440
English: https://bolagsdelta.se/en/company/high-performance-sn-ab-5568326440

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
