HT-Lyftsystem AB har organisationsnummer 556206-1605. Nettoomsättningen var 11,95 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025. Rörelseresultatet var 0,38 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 6 (30 apr. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
10 sep. 1980
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 apr. 2025
30 apr. 2025
2 sep. 2025 · 125 dagar · Reviderad
30 apr. 2024
30 apr. 2024
1 sep. 2024 · 124 dagar · Reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
2 sep. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
1 sep. 2024
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning, försäljning och konsultverksamhet inom verkstadsindustrin, köp och försäljning av fast och lös egendom såsom värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Cederdalsvägen 6 D
18640 Vallentuna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Vallentuna · 0115
Län
Stockholm
Registrerat
10 sep. 1980
Verksamhet startad
31 dec. 1990
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Ordförande
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Kassalikviditet
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 apr. 2025
Omsättningstillväxt−29,4 %
398 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal3,2 %
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet83,0 %
384 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd2,0 MSEK
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 28.220 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal3,2 %
3,2 %Bolaget
10,2 %Median (P50)
−0,2 % – 23,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet83,0 %
83,0 %Bolaget
59,0 %Median (P50)
37,0 % – 76,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
12,7 %Median (P50)
0,2 % – 30,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
11,5 %Median (P50)
0,6 % – 28,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
24 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 21588108
Huvudarbetsställe
CEDERSDALSVÄGEN 6 D, 18640 VALLENTUNA
Vallentuna · Stockholms län
5-9 anställda
28220 · Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar · 33200 · Installation av industrimaskiner och -utrustning · 46141 · Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer
CFAR 21588108
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningarStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen271Riket · SNI 28.220 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 05-39
1312025
20182025
Visa värden per period
2018
73
2019
83
2020
97
2021
72
2022
84
2023
91
2024
132
2025
131
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 05-39
2072026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
171
2024Q4
169
2025Q1
206
2025Q2
185
2025Q3
245
2025Q4
206
2026Q1
210
2026Q2
207
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
96
1–4 anställda
44
5–9 anställda
30
10–19 anställda
25
20–49 anställda
37
50–99 anställda
19
100–199 anställda
13
200–499 anställda
5
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter HT-Lyftsystem AB?
Nettoomsättningen var 11,95 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.