# iAT First AB (5590794417)

> iAT First AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5590794417, registrerat 2016-10-07 och med hemvist i Norrtälje, Stockholms län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2025-12-31 var nettoomsättningen 10,19 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5590794417 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2016-10-07 |
| Hemvist | Norrtälje, Stockholms län |
| Bransch (SNI) | 00000 |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2025-12-31, inlämnad 2026-06-29 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 10,19 | 0,44 | 0,26 | 0,00 | 0,00 |
| Rörelseresultat | -2,21 | 0,11 | -0,06 | 0,00 | 0,00 |
| Årets resultat | 11,39 | 0,10 | -0,06 | 0,00 | 0,00 |
| Summa tillgångar | 14,48 | 6,60 | 7,31 | 1,21 | 1,22 |
| Eget kapital | 11,98 | 0,60 | 0,50 | 0,04 | 0,04 |
| Soliditet | 82,8 % | 9,1 % | 6,8 % | -5,0 % | -5,0 % |

## Vad som ändrats

2023-12-31 → 2025-12-31: 17 väsentliga ändringar.

- Nettoomsättning upp: 261 061 -> 10 190 158 (+3803.4 %)
- Rörelseintäkter upp: 261 061 -> 10 190 158 (+3803.4 %)
- Rörelseresultat ner: -64 560 -> -2 212 624 (-3327.2 %)
- Resultat efter finansiella poster upp: -64 620 -> 11 584 756 (+18027.5 %)
- Resultat före skatt upp: -64 620 -> 11 584 756 (+18027.5 %)
- Årets resultat upp: -64 620 -> 11 386 828 (+17721.2 %)
- Skatt på årets resultat rapporteras för första gången: 197 928
- Summa tillgångar upp: 7 314 718 -> 14 478 835 (+97.9 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: hela landet (n=10857), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: 2 228,0 % (P25 -24,8 %, P50 0,7 %, P75 27,2 %)
- Rörelsemarginal: -21,7 % (P25 0,8 %, P50 12,7 %, P75 35,0 %)
- Soliditet: 82,8 % (P25 41,0 %, P50 66,0 %, P75 86,0 %)
- Omsättning per anställd: – (P25 0,55, P50 0,98, P75 1,51)

## Undertecknare och revisor

3 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2025-01-01 – 2025-12-31 (inlämnad 2026-06-29)
- 2023-01-01 – 2023-12-31 (inlämnad 2024-07-21)
- 2022-01-01 – 2022-12-31 (inlämnad 2023-07-09)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2026-06-29.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/iat-first-ab-5590794417
English: https://bolagsdelta.se/en/company/iat-first-ab-5590794417

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
