Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

illumedic AB

5569918591 · Sunne

Normal registerstatusSNI 55103SNI 68203SNI 74120SNI 18122SNI 85599SNI 90120Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

illumedic AB har organisationsnummer 556991-8591. Nettoomsättningen var 0,69 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var 0,05 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2024).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Värmlands län
Registrerat
24 nov. 2014
Status
Normal registerstatus
Bransch
Hotellverksamhet utan restaurangrörelse

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2024 · Jämförelsen innehåller 6 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+151 %Soliditet 7,00 % → 18,00 %
NyckeltalSkatt — Mkr → 0,01 Mkr
+102 dTid till inlämning 93 dagar → 195 dagar

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-120,4
2017-120,3
2018-120,3
2019-120,3
2020-120,5
2021-120,7
2022-120,8
2023-120,9
2024-120,7

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 201731 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
————
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
———
Obeskattade reserver
Mkr
———————
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202431 dec. 202414 juli 2025 · 195 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202331 dec. 202314 juli 2024 · 196 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202131 dec. 20213 apr. 2022 · 93 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202031 dec. 202021 mars 2021 · 80 dagar · Ej reviderad
31 dec. 201931 dec. 201924 maj 2020 · 145 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
14 juli 2025
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
14 juli 2024
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
3 apr. 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
21 mars 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
24 maj 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Illustrationer inom medicin och hälsa. Grafisk formgivning. Textil produktdesign. Utbildning- och kursverksamhet. Riso-tryckstudio. Uthyrningsverksamhet.

Postadress

Åmbergsvägen 18A 68631 Sunne
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Sunne · 1766
Län
Värmland
Registrerat
24 nov. 2014
Verksamhet startad
4 dec. 2014
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2024.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod55103, 68203, 74120, 18122, 85599, 90120

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 201731 dec. 2016
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Skuldsättningsgrad———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2024

Omsättningstillväxt−22,4 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal7,5 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet17,6 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,7 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 55.103 · Värmland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal7,5 %
Soliditet17,6 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

15 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 55283246

Huvudarbetsställe

ÅMBERGSVÄGEN 18 A, 68631 SUNNE

Sunne · Värmlands län

0 anställda

55103 · Hotellverksamhet utan restaurangrörelse · 68203 · Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler · 74120 · Grafisk design och visuell kommunikation · 18122 · Tryckning av böcker och övriga trycksaker · 85599 · Annan övrig utbildning · 90120 · Bildkonst

CFAR 55283246
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Hotellverksamhet utan restaurangrörelseVärmlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen883Riket · SNI 55.103 · 2025
Operativa ledare 55+32,7 %Riket · avsnitt I · 2024
7 565 av 23 131 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön32 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt I · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
527
1–4 anställda
151
5–9 anställda
77
10–19 anställda
58
20–49 anställda
55
50–99 anställda
11
100–199 anställda
4
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Värmlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
46,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
—

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter illumedic AB?

Nettoomsättningen var 0,69 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.