Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Indis Windis AB

5591620041 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 59200Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Indis Windis AB har organisationsnummer 559162-0041. Nettoomsättningen var 0,32 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2022. Rörelseresultatet var 0,25 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2022.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
12 juni 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Ljudinspelning och musikutgivning

Senaste period i vårt underlag: 30 sep. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 sep. 2020 → 30 sep. 2022 · Jämförelsen innehåller 3 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning — Mkr → 0,20 Mkr
+85 %Soliditet 34,00 % → 63,00 %

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-090,4
2020-090,2
2021-090,3
2022-090,3

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 sep. 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 sep. 202230 sep. 202130 sep. 202030 sep. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 sep. 202230 sep. 202218 dec. 2022 · 79 dagar · Ej reviderad
30 sep. 202030 sep. 202010 jan. 2021 · 102 dagar · Ej reviderad
30 sep. 201930 sep. 201919 jan. 2020 · 111 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 okt. 2021 → 30 sep. 2022
K2
18 dec. 2022
1 okt. 2019 → 30 sep. 2020
K2
10 jan. 2021
12 juni 2018 → 30 sep. 2019
K216 månader
19 jan. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget bedriver musik och media produktion samt förenlig verksamhet.

Postadress

Rödkindavägen 25 12346 Farsta
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
12 juni 2018
Verksamhet startad
19 juli 2018
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 sep. 2022.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod59200

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 sep. 202230 sep. 202130 sep. 202030 sep. 2019
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 sep. 2022

Omsättningstillväxt12,5 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal77,9 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet63,0 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 59.200 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 sep. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal77,9 %
Soliditet63,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

953 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 59802090

Huvudarbetsställe

RÖDKINDAVÄGEN 25, 12346 FARSTA

Stockholm · Stockholms län

0 anställda

59200 · Ljudinspelning och musikutgivning

CFAR 59802090
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Ljudinspelning och musikutgivningStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen5 354Riket · SNI 59.200 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
4 477
1–4 anställda
814
5–9 anställda
30
10–19 anställda
17
20–49 anställda
8
50–99 anställda
4
100–199 anställda
3
200–499 anställda
1
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Indis Windis AB?

Nettoomsättningen var 0,32 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2022.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.