Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Inelia AB

5593115776 · Västerås

Normal registerstatusSNI 43210Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Inelia AB har organisationsnummer 559311-5776. Nettoomsättningen var 109,80 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rörelseresultatet var 7,11 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 36 (31 jan. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
12 apr. 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Elinstallationer

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 jan. 2022 → 31 jan. 2026 · Jämförelsen innehåller 27 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−100 %Föreslagen utdelning 0,40 Mkr → 0,00 Mkr
+1 795 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 5,80 Mkr → 109,84 Mkr
+1 794 %Nettoomsättning 5,80 Mkr → 109,80 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2022-015,8
2023-0150,3
2024-0155,0
2025-0159,6
2026-01109,8

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 jan. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 jan. 202631 jan. 202531 jan. 202431 jan. 202331 jan. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 jan. 202631 jan. 202625 juni 2026 · 145 dagar · Reviderad
31 jan. 202531 jan. 202516 juli 2025 · 166 dagar · Reviderad
31 jan. 202231 jan. 202229 maj 2022 · 118 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 feb. 2025 → 31 jan. 2026
K2
25 juni 2026
1 feb. 2024 → 31 jan. 2025
K2
16 juli 2025
12 apr. 2021 → 31 jan. 2022
K210 månader
29 maj 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva installationer samt service inom elinstallationer, projektering i fastigheter, lokaler, nybyggnationer och förenlig verksamhet. Bolaget ska förvalta lös och fast egendom.

Postadress

Sjöhagsvägen 3 72132 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Västerås · 1980
Län
Västmanland
Registrerat
12 apr. 2021
Verksamhet startad
6 maj 2021
Anställdaklass enligt SCB
20-49 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 jan. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43210

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

3 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseordförande

Styrelseledamot

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 jan. 202631 jan. 202531 jan. 202431 jan. 202331 jan. 2022
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA—
Nettoomsättning per anställd—
Personalkostnader per anställd—
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 jan. 2026

Omsättningstillväxt84,1 %

74 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 −4,0 %P50 3,2 %P75 10,7 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal6,5 %

75 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 0,7 %P50 5,5 %P75 10,1 %
Mellan medianen och P75
Soliditet24,7 %

64 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 23,9 %P50 42,4 %P75 60,1 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd3,1 MSEK

75 bolag · 20-49 anställda · hela landet

P25 1,1 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.210 · Västmanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 jan. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal6,5 %
Soliditet24,7 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

186 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 67401224

Huvudarbetsställe

SJÖHAGSVÄGEN 3, 72132 VÄSTERÅS

Västerås · Västmanlands län

20-49 anställda

43210 · Elinstallationer

CFAR 67401224
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

ElinstallationerVästmanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen12 376Riket · SNI 43.210 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
6 659
1–4 anställda
3 853
5–9 anställda
906
10–19 anställda
518
20–49 anställda
331
50–99 anställda
77
100–199 anställda
17
200–499 anställda
9
500+ anställda
6

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Inelia AB?

Nettoomsättningen var 109,80 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.