Normal registerstatusSNI 86222SNI 78100SNI 70200SNI 81210SNI 64993Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
ITAR AB har organisationsnummer 556711-2239. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2019. Rörelseresultatet var −0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2019.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Norrbottens län
Registrerat
16 sep. 2006
Status
Normal registerstatus
Bransch
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2019. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2016-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2016-12
0,1
2017-12
0,0
2018-12
0,0
2019-12
0,0
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
29 mars 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva läkarmottagning, läkaruthyrning och konsult- och föreläsningsverksamhet inom medicin, fotografering och interiördesign. Bolaget skall även bedriva handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet så som andra hands handel med konst, smycken och inredning samt möbler. Äga och förvalta bostäder inkl uthyrning dessa. Gäller både ordinarie och fritidsbostäder.
Postadress
Solnavägen 13E
17165 Solna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Luleå · 2580
Län
Norrbotten
Registrerat
16 sep. 2006
Verksamhet startad
28 sep. 2006
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Rörelsemarginal
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2019
Omsättningstillväxt−100,0 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet5,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 86.222 · Norrbotten · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2019. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
24,5 %Median (P50)
17,2 % – 42,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet5,0 %
5,0 %Bolaget
74,0 %Median (P50)
67,0 % – 88,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
36,2 %Median (P50)
18,8 % – 45,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
25,7 %Median (P50)
17,2 % – 42,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
21 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 44998979
Huvudarbetsställe
SOLNAVÄGEN 13 E, 17165 SOLNA
Solna · Stockholms län
0 anställda
86222 · Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus · 78100 · Arbetsförmedling och rekrytering · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 81210 · Lokalvård · 64993 · Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
CFAR 44998979
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusNorrbottens län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen3 646Riket · SNI 86.222 · 2025
Operativa ledare 55+51,2 %Riket · avsnitt Q · 2024
9 643 av 18 849 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Norrbottens län · branschgrupp 85-99
172025
20182025
Visa värden per period
2018
10
2019
8
2020
8
2021
9
2022
9
2023
9
2024
12
2025
17
Nystartade företag
Norrbottens län · branschgrupp 86-88
82026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
7
2024Q4
10
2025Q1
11
2025Q2
5
2025Q3
18
2025Q4
8
2026Q1
5
2026Q2
8
Genomsnittlig månadslön39 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt Q · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
2 518
1–4 anställda
891
5–9 anställda
89
10–19 anställda
62
20–49 anställda
53
50–99 anställda
19
100–199 anställda
7
200–499 anställda
7
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Norrbottens län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
46,0 %
Viss minskning · 2026K1
10,0 %
Viss ökning · 2026K1
17,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter ITAR AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2019.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.