Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

JLM Eldfast AB

5590812409 · Västerås

Normal registerstatusSNI 43999SNI 46831SNI 33120SNI 01620SNI 01430Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

JLM Eldfast AB har organisationsnummer 559081-2409. Nettoomsättningen var 18,13 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,14 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 8 (31 dec. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
20 okt. 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 15 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 0,10 Mkr → — Mkr
+1 892 %Långfristiga skulder 0,07 Mkr → 1,34 Mkr
+156 %Obeskattade reserver 0,56 Mkr → 1,44 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-128,2
2018-126,4
2019-129,8
2020-1211,7
2021-1215,6
2022-1215,9
2023-1223,3
2024-1220,6
2025-1218,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
————
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 202523 juni 2026 · 174 dagar · Reviderad
31 dec. 202231 dec. 20229 juli 2023 · 190 dagar · Reviderad
31 dec. 202131 dec. 202110 juli 2022 · 191 dagar · Reviderad
31 dec. 201931 dec. 201912 juli 2020 · 194 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
23 juni 2026
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
9 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
10 juli 2022
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
12 juli 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Eldfasta Installationer och konstruktioner samt handel med eldfasta förnödenheter så som Eldfast tegel, Eldfast gjutmassor samt högtemperatursisolering även tillhandahålla utrustning för värmebehandlingsugnar. Hästverksamhet i form av avel, tävling, tillridning och försäljning.

Postadress

Lillhärads Gränsta 1 72593 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Västerås · 1980
Län
Västmanland
Registrerat
20 okt. 2016
Verksamhet startad
27 okt. 2016
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43999, 46831, 33120, 01620, 01430

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 2017
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt−11,9 %

398 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal0,8 %

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Under första kvartilen
Soliditet30,0 %

384 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd2,3 MSEK

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.999 · Västmanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,8 %
Soliditet30,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

110 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 57645152

Huvudarbetsställe

LILLHÄRADS GRÄNSTA 1, 72593 VÄSTERÅS

Västerås · Västmanlands län

5-9 anställda

43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 46831 · Partihandel med virke och andra byggmaterial · 33120 · Reparation och underhåll av maskiner · 01620 · Stödverksamhet avseende husdjursskötsel · 01430 · Uppfödning av hästar och andra hästdjur

CFAR 57645152
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetVästmanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen8 138Riket · SNI 43.999 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
5 223
1–4 anställda
1 884
5–9 anställda
501
10–19 anställda
301
20–49 anställda
183
50–99 anställda
30
100–199 anställda
11
200–499 anställda
5
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter JLM Eldfast AB?

Nettoomsättningen var 18,13 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.