Normal registerstatusSNI 93199SNI 82990SNI 85599SNI 33150Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Johan Tillander AB har organisationsnummer 556702-0697. Nettoomsättningen var 0,65 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026. Rörelseresultatet var 0,10 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
13 apr. 2006
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan sportverksamhet
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 aug. 2023 → 31 aug. 2026 · Jämförelsen innehåller 1 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2026
31 aug. 2025
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 aug. 2026
31 aug. 2026
23 okt. 2026 · 53 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2025
31 aug. 2025
13 okt. 2025 · 43 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2024
31 aug. 2024
20 okt. 2024 · 50 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2023
31 aug. 2023
3 dec. 2023 · 94 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2022
31 aug. 2022
16 okt. 2022 · 46 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2025 → 31 aug. 2026
K2
23 okt. 2026
1 sep. 2024 → 31 aug. 2025
K2
13 okt. 2025
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
20 okt. 2024
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
3 dec. 2023
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
16 okt. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva professionell tävlingsverksamhet inom segling, seglingsutbildning, andra seglingsarrangemang, utföra service och installationer för fritidsbåtar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Norra Särlagatan 1
72460 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Västerås · 1980
Län
Västmanland
Registrerat
13 apr. 2006
Verksamhet startad
17 maj 2006
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2026
31 aug. 2025
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Kassalikviditet
—
—
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2026
Omsättningstillväxt−29,5 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal16,1 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan medianen och P75
Soliditet85,5 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 93.199 · Västmanland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal16,1 %
16,1 %Bolaget
1,2 %Median (P50)
−11,5 % – 19,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet85,5 %
85,5 %Bolaget
41,0 %Median (P50)
22,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
2,0 %Median (P50)
−17,1 % – 30,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
1,2 %Median (P50)
−11,5 % – 19,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
31 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 44680247
Huvudarbetsställe
NORRA SÄRLAGATAN 1, 72460 VÄSTERÅS
Västerås · Västmanlands län
0 anställda
93199 · Annan sportverksamhet · 82990 · Diverse övrig stödverksamhet till företag · 85599 · Annan övrig utbildning · 33150 · Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar
CFAR 44680247
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan sportverksamhetVästmanlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 682Riket · SNI 93.199 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västmanlands län · branschgrupp 85-99
192025
20182025
Visa värden per period
2018
9
2019
15
2020
14
2021
14
2022
14
2023
25
2024
21
2025
19
Nystartade företag
Västmanlands län · branschgrupp 90-93
172026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
9
2024Q4
10
2025Q1
18
2025Q2
17
2025Q3
20
2025Q4
20
2026Q1
19
2026Q2
17
Genomsnittlig månadslön36 200 kr / månad
Riket · branschavsnitt R · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 809
1–4 anställda
655
5–9 anställda
90
10–19 anställda
61
20–49 anställda
40
50–99 anställda
20
100–199 anställda
4
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Johan Tillander AB?
Nettoomsättningen var 0,65 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.