Normal registerstatusSNI 33120SNI 47811SNI 95311SNI 41000Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
JT Performance AB har organisationsnummer 559373-1549. Nettoomsättningen var 0,51 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var −0,04 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
29 mars 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Reparation och underhåll av maskiner
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
31 juli 2025 · 212 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2023
31 dec. 2023
21 juli 2024 · 203 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
31 juli 2025
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
21 juli 2024
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva industriell verksamhet med reservdelar till marinbranschen och bilbranschen samt service av bilar, båtar motorer. Och konsultverksamhet inom byggbranschen samt förenlig verksamhet.
Postadress
Biskopsgatan 7B
72211 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Västerås · 1980
Län
Västmanland
Registrerat
29 mars 2022
Verksamhet startad
7 apr. 2022
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Kassalikviditet
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2024
Omsättningstillväxt−56,7 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−8,3 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet1,5 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 33.120 · Västmanland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−8,3 %
−8,3 %Bolaget
6,1 %Median (P50)
1,5 % – 17,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet1,5 %
1,5 %Bolaget
58,0 %Median (P50)
35,0 % – 74,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
13,2 %Median (P50)
4,0 % – 26,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
6,2 %Median (P50)
1,6 % – 17,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
76 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 68821792
Huvudarbetsställe
BISKOPSGATAN 7 B, 72211 VÄSTERÅS
Västerås · Västmanlands län
0 anställda
33120 · Reparation och underhåll av maskiner · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader
CFAR 68821792
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Reparation och underhåll av maskinerVästmanlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen5 259Riket · SNI 33.120 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västmanlands län · branschgrupp 05-39
82025
20182025
Visa värden per period
2018
8
2019
14
2020
12
2021
7
2022
12
2023
12
2024
16
2025
8
Nystartade företag
Västmanlands län · branschgrupp 05-39
232026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
19
2024Q4
18
2025Q1
20
2025Q2
29
2025Q3
25
2025Q4
25
2026Q1
20
2026Q2
23
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 575
1–4 anställda
1 284
5–9 anställda
225
10–19 anställda
114
20–49 anställda
39
50–99 anställda
14
100–199 anställda
6
200–499 anställda
0
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter JT Performance AB?
Nettoomsättningen var 0,51 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.