Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Kiwa Certification AB

5565653358 · Solna

Normal registerstatusSNI 71200Övriga aktiebolag8 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Kiwa Certification AB har organisationsnummer 556565-3358. Nettoomsättningen var 132,69 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 10,04 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 70 (31 dec. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
3 feb. 1999
Status
Normal registerstatus
Bransch
Teknisk provning och analys

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2024 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 18 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+947 %Skatt 0,06 Mkr → 0,58 Mkr
+751 %Rörelseresultat −1,54 Mkr → 10,04 Mkr
+581 %Resultat efter finansiella poster −1,90 Mkr → 9,12 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-1288,8
2021-1293,0
2022-1298,9
2023-12125,6
2024-12125,2
2025-12132,7

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Långfristiga skulder
Mkr
———
Obeskattade reserver
Mkr
———
Soliditet
%
Koncernbidrag
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 202512 juni 2026 · 163 dagar · Reviderad
31 dec. 202431 dec. 20247 juli 2025 · 188 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K3
12 juni 2026
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K3
7 juli 2025

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Postadress

Box 7178 17007 Solna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Solna · 0184
Län
Stockholm
Registrerat
3 feb. 1999
Verksamhet startad
1 apr. 1999
Anställdaklass enligt SCB
50-99 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod71200

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

5 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Ordförande

Styrelseledamot

Arbetstagarrepresentant

Arbetstagarrepresentant

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 2020
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA———
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Skuldsättningsgrad———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt6,0 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal7,6 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet17,6 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd1,9 MSEK

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 71.200 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal7,6 %
Soliditet17,6 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

220 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

8 driftställen enligt SCB

1Driftställe 29574399

Huvudarbetsställe

FÅLHAGSLEDEN 57 B, 75323 UPPSALA

Uppsala · Uppsala län

5-9 anställda

71200 · Teknisk provning och analys

CFAR 29574399

2Driftställe 32154072

Huvudarbetsställe

MINERVAVÄGEN 4, 37141 KARLSKRONA

Karlskrona · Blekinge län

10-19 anställda

71200 · Teknisk provning och analys

CFAR 32154072

3Driftställe 65610008

Huvudarbetsställe

RÅSUNDAVÄGEN 12, 16967 SOLNA

Solna · Stockholms län

20-49 anställda

71200 · Teknisk provning och analys

CFAR 65610008

4Driftställe 67467605

Huvudarbetsställe

HÖJDRODERGATAN 12, 21239 MALMÖ

Malmö · Skåne län

1-4 anställda

71200 · Teknisk provning och analys

CFAR 67467605

5Driftställe 67467613

Huvudarbetsställe

NEONGATAN 4 B, 43153 MÖLNDAL

Mölndal · Västra Götalands län

1-4 anställda

71200 · Teknisk provning och analys

CFAR 67467613

6Driftställe 67467621

Huvudarbetsställe

TALLMÄTARGATAN 7, 72134 VÄSTERÅS

Västerås · Västmanlands län

1-4 anställda

71200 · Teknisk provning och analys

CFAR 67467621

7Driftställe 69072858

Huvudarbetsställe

NORRA OBBOLAVÄGEN 139, 90422 UMEÅ

Umeå · Västerbottens län

1-4 anställda

71200 · Teknisk provning och analys

CFAR 69072858

8Driftställe 70343223

Huvudarbetsställe

BECKASINVÄGEN 16, 80309 GÄVLE

Gävle · Gävleborgs län

1-4 anställda

71200 · Teknisk provning och analys

CFAR 70343223
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten12345678
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

8 av 8 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Teknisk provning och analysStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen1 357Riket · SNI 71.200 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
836
1–4 anställda
377
5–9 anställda
53
10–19 anställda
39
20–49 anställda
24
50–99 anställda
11
100–199 anställda
4
200–499 anställda
9
500+ anställda
4

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Kiwa Certification AB?

Nettoomsättningen var 132,69 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.