# klaravision AB (5569127698)

> klaravision AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5569127698, registrerat 2012-12-03 och med hemvist i Stockholm, Stockholms län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2026-05-31 var nettoomsättningen 0,35 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5569127698 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2012-12-03 |
| Hemvist | Stockholm, Stockholms län |
| Bransch (SNI) | 93130 – Sport-, fritids- och nöjesverksamhet |
| Status | likvidation |
| Senaste årsredovisning | 2026-05-31, inlämnad 2026-06-10 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2026-05-31 | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 0,35 | 4,66 | 4,45 | 1,92 | 1,83 |
| Rörelseresultat | -1,91 | 0,18 | – | – | -1,83 |
| Årets resultat | 135,23 | -3,31 | – | – | 3,12 |
| Summa tillgångar | 148,92 | 13,08 | – | – | 20,87 |
| Eget kapital | 147,51 | 12,28 | – | – | 17,72 |
| Soliditet | 99,0 % | 94,0 % | 82,0 % | 67,0 % | 85,0 % |
| Medelantal anställda | 2 | 3 | – | – | 2 |

## Vad som ändrats

2022-12-31 → 2026-05-31: 19 väsentliga ändringar.

- Utdelning rapporteras för första gången: 147 000 000
- Nettoomsättning ner: 1 833 939 -> 354 053 (-80.7 %)
- Rörelseintäkter ner: 1 900 223 -> 407 700 (-78.5 %)
- Resultat efter finansiella poster upp: 3 119 482 -> 135 226 473 (+4234.9 %)
- Resultat före skatt upp: 3 119 482 -> 135 226 473 (+4234.9 %)
- Årets resultat upp: 3 119 482 -> 135 226 473 (+4234.9 %)
- Summa tillgångar upp: 20 870 464 -> 148 923 355 (+613.6 %)
- Eget kapital upp: 17 718 785 -> 147 507 114 (+732.5 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=7757), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: -92,4 % (P25 -20,8 %, P50 1,4 %, P75 27,1 %)
- Rörelsemarginal: -538,5 % (P25 1,1 %, P50 13,1 %, P75 33,4 %)
- Soliditet: 99,0 % (P25 42,0 %, P50 63,0 %, P75 80,6 %)
- Omsättning per anställd: 0,18 (P25 0,53, P50 0,95, P75 1,47)

## Undertecknare och revisor

1 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2026-01-01 – 2026-05-31 (inlämnad 2026-06-10)
- 2022-01-01 – 2022-12-31 (inlämnad 2023-07-23)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2026-06-10.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/klaravision-ab-5569127698
English: https://bolagsdelta.se/en/company/klaravision-ab-5569127698

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
