Normal registerstatusSNI 82300SNI 73111SNI 93199SNI 59110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Last Second AB har organisationsnummer 559561-4867. Nettoomsättningen var 0,25 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026. Rörelseresultatet var 0,15 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
10 dec. 2025
Status
Normal registerstatus
Bransch
Arrangemang av kongresser och mässor
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2026-06
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2026-06
0,3
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2026
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
10 dec. 2025 → 30 juni 2026
K27 månader
1 sep. 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att arrangera, producera och utveckla snowboardrelaterade evenemang, tävlingar, aktiviteter samt bedriva verksamhet inom sport-, event- och upplevelsebranschen. Verksamheten omfattar även utbildning, lägerverksamhet, coachning samt mediaproduktion kopplat till snowboard och övrig sport- och upplevelseverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Mormorsgatan 18 B
79162 Falun
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Falun · 2080
Län
Dalarna
Registrerat
10 dec. 2025
Verksamhet startad
26 mars 2026
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
30 juni 2026
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2026
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal60,5 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet72,2 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 82.300 · Dalarna · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal60,5 %
60,5 %Bolaget
3,5 %Median (P50)
−3,4 % – 7,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet72,2 %
72,2 %Bolaget
69,0 %Median (P50)
43,0 % – 85,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
7,0 %Median (P50)
−1,6 % – 13,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,6 %Median (P50)
−3,4 % – 8,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
21 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 73623365
Huvudarbetsställe
MORMORSGATAN 18 B, 79162 FALUN
Falun · Dalarnas län
0 anställda
82300 · Arrangemang av kongresser och mässor · 73111 · Reklambyråverksamhet · 93199 · Annan sportverksamhet · 59110 · Produktion av film, video och TV-program
CFAR 73623365
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Arrangemang av kongresser och mässorDalarnas län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen1 639Riket · SNI 82.300 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Dalarnas län · branschgrupp 64-82
342025
20182025
Visa värden per period
2018
17
2019
25
2020
26
2021
25
2022
26
2023
37
2024
21
2025
34
Nystartade företag
Dalarnas län · branschgrupp 77-82
402026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
38
2024Q4
33
2025Q1
30
2025Q2
24
2025Q3
24
2025Q4
26
2026Q1
39
2026Q2
40
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
1 173
1–4 anställda
317
5–9 anställda
69
10–19 anställda
38
20–49 anställda
25
50–99 anställda
15
100–199 anställda
2
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Last Second AB?
Nettoomsättningen var 0,25 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.