Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Ledou AB

5569047342 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 74110SNI 74200Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Ledou AB har organisationsnummer 556904-7342. Nettoomsättningen var 0,52 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 jan. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
25 sep. 2012
Status
Normal registerstatus
Bransch
Industridesign och modedesign

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 jan. 2023 → 31 jan. 2026 · Jämförelsen innehåller 9 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 0,27 Mkr → — Mkr
−59 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1,27 Mkr → 0,52 Mkr
−59 %Nettoomsättning 1,25 Mkr → 0,52 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-010,3
2020-010,4
2021-010,0
2022-010,6
2023-011,3
2024-011,1
2025-011,2
2026-010,5

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 jan. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 jan. 202631 jan. 202531 jan. 202431 jan. 202331 jan. 202231 jan. 202131 jan. 202031 jan. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
———
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Långfristiga skulder
Mkr
——————
Obeskattade reserver
Mkr
————
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 jan. 202631 jan. 20264 juni 2026 · 124 dagar · Ej reviderad
31 jan. 202331 jan. 20233 sep. 2023 · 215 dagar · Ej reviderad
31 jan. 202231 jan. 202215 maj 2022 · 104 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 feb. 2025 → 31 jan. 2026
K2
4 juni 2026
1 feb. 2022 → 31 jan. 2023
K2
3 sep. 2023
1 feb. 2021 → 31 jan. 2022
K2
15 maj 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Postadress

Ploggatan 18 11634 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
25 sep. 2012
Verksamhet startad
15 nov. 2012
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 jan. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod74110, 74200

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot, Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 jan. 202631 jan. 202531 jan. 202431 jan. 202331 jan. 202231 jan. 202131 jan. 202031 jan. 2019
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA———
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Skuldsättningsgrad——————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 jan. 2026

Omsättningstillväxt−55,7 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal0,0 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet83,6 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd0,5 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 74 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 jan. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,0 %
Soliditet83,6 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

4 671 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 52732054

Huvudarbetsställe

PLOGGATAN 18, 11634 STOCKHOLM

Stockholm · Stockholms län

0 anställda

74110 · Industridesign och modedesign · 74200 · Fotoverksamhet

CFAR 52732054
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Industridesign och modedesignStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen34 138Riket · SNI 74 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
28 081
1–4 anställda
5 413
5–9 anställda
324
10–19 anställda
175
20–49 anställda
96
50–99 anställda
25
100–199 anställda
17
200–499 anställda
3
500+ anställda
4

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Ledou AB?

Nettoomsättningen var 0,52 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.