Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Lenz Tech AB

5590579776 · Västerås

KonkursSNI 46450SNI 47122SNI 96220SNI 46189SNI 85321SNI 96230Övriga aktiebolag0 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Lenz Tech AB har organisationsnummer 559057-9776. Nettoomsättningen var 0,10 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2021).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
7 apr. 2016
Status
Konkurs
Bransch
Partihandel med parfym och kosmetika

Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2020 → 31 dec. 2021 · Jämförelsen innehåller 2 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+13 %Soliditet 60,00 % → 68,00 %
+55 dTid till inlämning 45 dagar → 100 dagar

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-121,1
2018-120,7
2019-120,7
2020-120,1
2021-120,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202131 dec. 202110 apr. 2022 · 100 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202031 dec. 202014 feb. 2021 · 45 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
10 apr. 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
14 feb. 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva försäljning av skönhets maskiner och tekniker av maskiner även till utomlands och utbildning inom skönhets branschen.

Postadress

Sjöhagsvägen 6A 72132 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Västerås · 1980
Län
Västmanland
Registrerat
7 apr. 2016
Verksamhet startad
4 juli 2024
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Uppgift saknas
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46450, 47122, 96220, 46189, 85321, 96230

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 2017
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2021

Omsättningstillväxt15,2 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal1,7 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet67,6 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 46.450 · Västmanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal1,7 %
Soliditet67,6 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

— företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

0 driftställen enligt SCB

1Driftställe 57185522

Huvudarbetsställe

SJÖHAGSVÄGEN 6 A, 72132 VÄSTERÅS

Västerås · Västmanlands län

0 anställda

46450 · Partihandel med parfym och kosmetika · 47122 · Övrig detaljhandel med brett sortiment · 96220 · Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar · 46189 · Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon · 85321 · Gymnasial yrkesutbildning · 96230 · Dagspa, bastu och ångbastu

CFAR 57185522Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med parfym och kosmetikaVästmanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen882Riket · SNI 46.450 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
638
1–4 anställda
160
5–9 anställda
33
10–19 anställda
22
20–49 anställda
14
50–99 anställda
8
100–199 anställda
6
200–499 anställda
0
500+ anställda
1

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Lenz Tech AB?

Nettoomsättningen var 0,10 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.