Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Lerocon AB

5566474309 · Hylte

Normal registerstatusSNI 33200SNI 28290Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Lerocon AB har organisationsnummer 556647-4309. Nettoomsättningen var 39,90 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rörelseresultatet var 4,92 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 16 (31 aug. 2021).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Hallands län
Registrerat
29 juli 2003
Status
Normal registerstatus
Bransch
Installation av industrimaskiner och -utrustning

Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2020 → 31 aug. 2021 · Jämförelsen innehåller 13 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+248 %Resultat efter finansiella poster 1,42 Mkr → 4,92 Mkr
+244 %Rörelseresultat 1,43 Mkr → 4,92 Mkr
+144 %Årets resultat 1,76 Mkr → 4,30 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-0849,3
2018-0855,1
2019-0853,3
2020-0823,3
2021-0839,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Koncernbidrag
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202131 aug. 202130 jan. 2022 · 152 dagar · Reviderad
31 aug. 202031 aug. 202028 feb. 2021 · 181 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
30 jan. 2022
1 sep. 2019 → 31 aug. 2020
K2
28 feb. 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva tillverkning, försäljning, utbildning, service och konsultation gällande specialmaskiner inom verkstadsindustrin samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Baldersvägen 44 33235 Gislaved
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Hylte · 1315
Län
Halland
Registrerat
29 juli 2003
Verksamhet startad
10 dec. 2003
Anställdaklass enligt SCB
20-49 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod33200, 28290

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 2017
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2021

Omsättningstillväxt71,3 %

164 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 −3,4 %P50 6,1 %P75 23,0 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal12,3 %

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,4 %P50 5,7 %P75 10,6 %
Över tredje kvartilen
Soliditet42,0 %

152 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 26,2 %P50 42,4 %P75 58,8 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd2,5 MSEK

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,0 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,6 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 33.200 · Halland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal12,3 %
Soliditet42,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

16 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 38171344

Huvudarbetsställe

BALDERSVÄGEN 44, 33235 GISLAVED

Gislaved · Jönköpings län

20-49 anställda

33200 · Installation av industrimaskiner och -utrustning · 28290 · Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål

CFAR 38171344
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Installation av industrimaskiner och -utrustningHallands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen1 824Riket · SNI 33.200 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
1 499
1–4 anställda
218
5–9 anställda
39
10–19 anställda
30
20–49 anställda
25
50–99 anställda
12
100–199 anställda
1
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Hallands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Lerocon AB?

Nettoomsättningen var 39,90 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.