Normal registerstatusSNI 90200SNI 70200SNI 77390SNI 59110SNI 73119SNI 59200SNI 62201SNI 74120SNI 82300SNI 90390Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Leva Studios AB har organisationsnummer 559065-7119. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021. Rörelseresultatet var −0,02 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 okt. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
8 juni 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Scenkonst
Senaste period i vårt underlag: 31 okt. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 okt. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 okt. 2021
31 okt. 2020
31 okt. 2019
31 okt. 2018
31 okt. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 okt. 2021
31 okt. 2021
24 apr. 2022 · 175 dagar · Ej reviderad
31 okt. 2020
31 okt. 2020
28 feb. 2021 · 120 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 nov. 2020 → 31 okt. 2021
K2
24 apr. 2022
1 nov. 2019 → 31 okt. 2020
K2
28 feb. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva produktion samt artistbolag och utgivning av ljudinspelningar och musikaliska verk, bedriva konstnärlig, litterär och artistisk verksamhet inom musik- och mediabranschen samt även driva konsultation inom marknadsföring, PR, events, mäss-, kongress- och konferensverksamhet.
Postadress
Långvretsvägen 53A
16346 Spånga
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
8 juni 2016
Verksamhet startad
16 juni 2016
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 okt. 2021
31 okt. 2020
31 okt. 2019
31 okt. 2018
31 okt. 2017
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 okt. 2021
Omsättningstillväxt−77,5 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−2 963,2 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet23,6 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 90 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 okt. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−2 963,2 %
−2 963,2 %Bolaget
11,5 %Median (P50)
−3,6 % – 38,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet23,6 %
23,6 %Bolaget
70,0 %Median (P50)
47,0 % – 85,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
13,5 %Median (P50)
−1,9 % – 36,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
13,7 %Median (P50)
−1,8 % – 42,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
3 911 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 57236663
Huvudarbetsställe
LÅNGVRETSVÄGEN 53 A, 16346 SPÅNGA
Stockholm · Stockholms län
0 anställda
90200 · Scenkonst · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 77390 · Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar · 59110 · Produktion av film, video och TV-program · 73119 · Övrig reklamverksamhet · 59200 · Ljudinspelning och musikutgivning · 62201 · Datakonsultverksamhet · 74120 · Grafisk design och visuell kommunikation · 82300 · Arrangemang av kongresser och mässor · 90390 · Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
CFAR 57236663
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
ScenkonstStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen53 718Riket · SNI 90 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 85-99
3202025
20182025
Visa värden per period
2018
181
2019
225
2020
178
2021
173
2022
166
2023
283
2024
291
2025
320
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 90-93
3642026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
333
2024Q4
327
2025Q1
310
2025Q2
290
2025Q3
352
2025Q4
328
2026Q1
331
2026Q2
364
Genomsnittlig månadslön36 200 kr / månad
Riket · branschavsnitt R · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
49 311
1–4 anställda
3 994
5–9 anställda
198
10–19 anställda
105
20–49 anställda
60
50–99 anställda
24
100–199 anställda
13
200–499 anställda
9
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Leva Studios AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.