Ljunits Fastighet AB har organisationsnummer 556776-8345. Nettoomsättningen var 0,92 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021. Rörelseresultatet var 0,54 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
27 jan. 2009
Status
Normal registerstatus
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2020 → 30 juni 2021 · Jämförelsen innehåller 4 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2021
30 juni 2021
6 feb. 2022 · 221 dagar · Ej reviderad
30 juni 2020
30 juni 2020
31 jan. 2021 · 215 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
6 feb. 2022
1 juli 2019 → 30 juni 2020
K2
31 jan. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom fastighetsbranschen såsom äga och förvalta fastigheter, uthyrning av lokaler, fastighets- service, uthyrning av redskap för fastighetsskötsel samt annan därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Vallösavägen 8
27194 Ystad
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Ystad · 1286
Län
Skåne
Registrerat
27 jan. 2009
Verksamhet startad
11 mars 2010
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2021
Omsättningstillväxt18,2 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal59,2 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet22,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 68.203 · Skåne · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal59,2 %
59,2 %Bolaget
35,6 %Median (P50)
7,8 % – 56,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet22,0 %
22,0 %Bolaget
18,0 %Median (P50)
5,0 % – 43,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
4,9 %Median (P50)
1,6 % – 9,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
41,0 %Median (P50)
12,4 % – 61,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 429 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 48406276
Huvudarbetsställe
VALLÖSAVÄGEN 8, 27194 YSTAD
Ystad · Skåne län
0 anställda
68203 · Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler · 77310 · Uthyrning och leasing av jordbruksmaskiner och jordbruksredskap · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
CFAR 48406276
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerSkåne län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen25 763Riket · SNI 68.203 · 2025
Operativa ledare 55+59,3 %Riket · avsnitt L · 2024
10 706 av 18 066 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Skåne län · branschgrupp 64-82
2712025
20182025
Visa värden per period
2018
179
2019
186
2020
253
2021
198
2022
194
2023
228
2024
287
2025
271
Nystartade företag
Skåne län · branschgrupp 64-68
1652026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
103
2024Q4
139
2025Q1
188
2025Q2
149
2025Q3
148
2025Q4
187
2026Q1
174
2026Q2
165
Genomsnittlig månadslön46 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt L · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
23 943
1–4 anställda
1 357
5–9 anställda
215
10–19 anställda
129
20–49 anställda
65
50–99 anställda
24
100–199 anställda
20
200–499 anställda
6
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Ljunits Fastighet AB?
Nettoomsättningen var 0,92 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.