Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

LoaderUp AB

5590558507 · Malung-Sälen

Normal registerstatusSNI 49410Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

LoaderUp AB har organisationsnummer 559055-8507. Nettoomsättningen var 0,33 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023. Rörelseresultatet var 0,27 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
21 mars 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Vägtransport, godstrafik

Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2023 · Jämförelsen innehåller 9 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−38 %Soliditet 100,00 % → 62,00 %
NyckeltalNettoomsättning — Mkr → 0,33 Mkr
NyckeltalRörelseintäkter, lagerförändringar m.m. — Mkr → 0,33 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-121,2
2017-120,0
2018-120,0
2019-120,0
2022-120,0
2023-120,3

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2023. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 201731 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
——
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
————
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——————
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202331 dec. 202321 juli 2024 · 203 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202131 dec. 202120 mars 2022 · 79 dagar · Ej reviderad
31 dec. 201931 dec. 201926 apr. 2020 · 117 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
21 juli 2024
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
20 mars 2022
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
26 apr. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Postadress

Prinsbacken 14 78067 Sälen
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Malung-Sälen · 2023
Län
Dalarna
Registrerat
21 mars 2016
Verksamhet startad
14 apr. 2016
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2023.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod49410

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202331 dec. 202231 dec. 201931 dec. 201831 dec. 201731 dec. 2016
Rörelsemarginal————
Vinstmarginal (efter finansiella poster)——
EBITDA————
Omsättningstillväxt———

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2023

Omsättningstillväxt—

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal83,2 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet62,0 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 49.410 · Dalarna · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal83,2 %
Soliditet62,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

354 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 56975154

Huvudarbetsställe

PRINSBACKEN 14, 78067 SÄLEN

Malung-Sälen · Dalarnas län

0 anställda

49410 · Vägtransport, godstrafik

CFAR 56975154
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Vägtransport, godstrafikDalarnas län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen14 943Riket · SNI 49.410 · 2025
Operativa ledare 55+43,2 %Riket · avsnitt H · 2024
9 564 av 22 136 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön38 200 kr / månad

Riket · branschavsnitt H · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
7 455
1–4 anställda
4 796
5–9 anställda
1 156
10–19 anställda
785
20–49 anställda
519
50–99 anställda
160
100–199 anställda
51
200–499 anställda
16
500+ anställda
5

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter LoaderUp AB?

Nettoomsättningen var 0,33 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2023.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.