Normal registerstatusSNI 74300SNI 86102SNI 86221SNI 85522Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
LoyCom AB har organisationsnummer 559119-3940. Nettoomsättningen var 0,48 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rörelseresultatet var −0,09 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 jan. 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
13 juli 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Översättning och tolkning
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 jan. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 jan. 2026
31 jan. 2025
31 jan. 2024
31 jan. 2023
31 jan. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 jan. 2026
31 jan. 2026
30 aug. 2026 · 211 dagar · Ej reviderad
31 jan. 2025
31 jan. 2025
6 aug. 2025 · 187 dagar · Ej reviderad
31 jan. 2024
31 jan. 2024
18 aug. 2024 · 200 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 feb. 2025 → 31 jan. 2026
K2
30 aug. 2026
1 feb. 2024 → 31 jan. 2025
K2
6 aug. 2025
1 feb. 2023 → 31 jan. 2024
K2
18 aug. 2024
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Tolk- och översättarverksamhet i olika former. Konsultverksamhet inom hälso- och friskvård samt vård- och omsorg utbildningsinsatser inom dans och rörelse på konsultbasis.
Postadress
Odengatan 62 lgh 1101
11322 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
13 juli 2017
Verksamhet startad
7 sep. 2017
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 jan. 2026
31 jan. 2025
31 jan. 2024
31 jan. 2023
31 jan. 2022
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 jan. 2026
Omsättningstillväxt−8,9 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal−18,8 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet56,1 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,5 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 74.300 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 jan. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−18,8 %
−18,8 %Bolaget
11,3 %Median (P50)
0,0 % – 27,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet56,1 %
56,1 %Bolaget
67,0 %Median (P50)
44,0 % – 83,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
17,1 %Median (P50)
1,1 % – 35,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
12,2 %Median (P50)
0,9 % – 29,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
307 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 58719014
Huvudarbetsställe
ODENGATAN 62 LGH 1101, 11322 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
0 anställda
74300 · Översättning och tolkning · 86102 · Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus · 86221 · Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus · 85522 · Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
CFAR 58719014
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Översättning och tolkningStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen3 831Riket · SNI 74.300 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 64-82
1 0972025
20182025
Visa värden per period
2018
524
2019
647
2020
633
2021
544
2022
571
2023
721
2024
1 052
2025
1 097
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 74-75
2252026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
239
2024Q4
216
2025Q1
220
2025Q2
187
2025Q3
237
2025Q4
232
2026Q1
227
2026Q2
225
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 290
1–4 anställda
480
5–9 anställda
17
10–19 anställda
20
20–49 anställda
12
50–99 anställda
5
100–199 anställda
3
200–499 anställda
2
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter LoyCom AB?
Nettoomsättningen var 0,48 Mkr för perioden som slutade 31 jan. 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.