Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

LSM Lars Andersson AB

5590709779 · Falkenberg

Normal registerstatusSNI 28990SNI 71124Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

LSM Lars Andersson AB har organisationsnummer 559070-9779. Nettoomsättningen var 4,12 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,10 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1,50 (31 dec. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Hallands län
Registrerat
20 juli 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 13 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+114 %Rörelseresultat −0,70 Mkr → 0,10 Mkr
+112 %Resultat efter finansiella poster −0,71 Mkr → 0,09 Mkr
−44 %Fritt eget kapital 1,27 Mkr → 0,71 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-123,3
2019-124,2
2020-125,3
2021-122,9
2022-125,6
2023-125,0
2024-124,2
2025-124,1

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
————
Rörelseresultat
Mkr
————
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
————
Årets resultat
Mkr
————
Skatt
Mkr
————
Personalkostnader
Mkr
————
Anställda
personer
————
Summa tillgångar
Mkr
————
Eget kapital
Mkr
————
Fritt eget kapital
Mkr
————
Aktiekapital
Mkr
————
Kassa & bank
Mkr
————
Kortfristiga skulder
Mkr
————
Obeskattade reserver
Mkr
——————
Soliditet
%
————
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 202517 juni 2026 · 168 dagar · Reviderad
31 dec. 202131 dec. 202113 mars 2022 · 72 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
17 juni 2026
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
13 mars 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är tillverkning och försäljning av utrustning för sophantering och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Smensgård 521 31190 Morup
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Falkenberg · 1382
Län
Halland
Registrerat
20 juli 2016
Verksamhet startad
25 aug. 2016
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod28990, 71124

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal————
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA————
Nettoomsättning per anställd————
Personalkostnader per anställd————
Kassalikviditet————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt−2,8 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal2,4 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet—

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Omsättning per anställd2,7 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 28.990 · Halland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal2,4 %
Soliditet—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

16 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 57436867

Huvudarbetsställe

MORUP SMENSGÅRD 521, 31190 MORUP

Falkenberg · Hallands län

1-4 anställda

28990 · Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner · 71124 · Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik

CFAR 57436867
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Tillverkning av diverse övriga specialmaskinerHallands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen624Riket · SNI 28.990 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
319
1–4 anställda
138
5–9 anställda
70
10–19 anställda
38
20–49 anställda
40
50–99 anställda
12
100–199 anställda
3
200–499 anställda
3
500+ anställda
1

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Hallands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter LSM Lars Andersson AB?

Nettoomsättningen var 4,12 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.