Normal registerstatusSNI 46431SNI 95220SNI 46860SNI 70200Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
LuFu AB har organisationsnummer 559327-9465. Nettoomsättningen var 0,06 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var 0,05 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
19 juli 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2022-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2022-12
0,0
2023-12
0,0
2024-12
0,1
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
31 juli 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att bedriva tillverkning, forskning, distribution samt försäljning av livsmedelsprodukter och därmed förenliga verksamheter.
Postadress
Box 32008
12611 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
19 juli 2021
Verksamhet startad
29 juli 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 dec. 2024
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Kassalikviditet
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2024
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal80,6 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet66,6 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 46.431 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal80,6 %
80,6 %Bolaget
2,4 %Median (P50)
−2,8 % – 10,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet66,6 %
66,6 %Bolaget
45,0 %Median (P50)
22,0 % – 62,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
5,5 %Median (P50)
−3,3 % – 16,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
2,9 %Median (P50)
−2,8 % – 10,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
84 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 67839787
Huvudarbetsställe
00000 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
0 anställda
46431 · Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater · 95220 · Reparation och underhåll av hushållsapparater samt av utrustning för hem och trädgård · 46860 · Partihandel med andra insatsvaror · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation
CFAR 67839787Koordinater saknas
Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparaterStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen551Riket · SNI 46.431 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 46
1942025
20182025
Visa värden per period
2018
146
2019
142
2020
148
2021
112
2022
163
2023
169
2024
199
2025
194
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 46
1672026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
150
2024Q4
177
2025Q1
184
2025Q2
133
2025Q3
165
2025Q4
156
2026Q1
163
2026Q2
167
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
379
1–4 anställda
95
5–9 anställda
34
10–19 anställda
19
20–49 anställda
11
50–99 anställda
5
100–199 anställda
3
200–499 anställda
5
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter LuFu AB?
Nettoomsättningen var 0,06 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.