Normal registerstatusSNI 74110SNI 70200SNI 74200SNI 90120SNI 64994Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Lulab AB har organisationsnummer 556992-3732. Nettoomsättningen var 0,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −0,03 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
27 nov. 2014
Status
Normal registerstatus
Bransch
Industridesign och modedesign
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
2 juli 2026 · 183 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
15 juli 2025 · 196 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
2 juli 2026
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
15 juli 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska köpa och förvalta värdepapper samt fastigheter, bedriva avel och hästhållning, inredningsuppdrag, fotokonst, formgivning samt ledarskapskonsultation inom foto och formgivning, samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Hässleröd 510
45191 Uddevalla
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uddevalla · 1485
Län
Västra Götaland
Registrerat
27 nov. 2014
Verksamhet startad
4 juni 2015
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt−70,6 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−144,5 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet—
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 74 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−144,5 %
−144,5 %Bolaget
8,3 %Median (P50)
−3,3 % – 31,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet—
—Bolaget
64,0 %Median (P50)
41,0 % – 80,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
11,5 %Median (P50)
−1,1 % – 33,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
9,9 %Median (P50)
−0,9 % – 35,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 658 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 55913685
Huvudarbetsställe
HÄSSLERÖD 510, 45191 UDDEVALLA
Uddevalla · Västra Götalands län
0 anställda
74110 · Industridesign och modedesign · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 74200 · Fotoverksamhet · 90120 · Bildkonst · 64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
CFAR 55913685
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Industridesign och modedesignVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen34 138Riket · SNI 74 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 64-82
3042025
20182025
Visa värden per period
2018
190
2019
177
2020
207
2021
177
2022
196
2023
241
2024
323
2025
304
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 74-75
1302026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
117
2024Q4
93
2025Q1
102
2025Q2
103
2025Q3
120
2025Q4
110
2026Q1
102
2026Q2
130
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
28 081
1–4 anställda
5 413
5–9 anställda
324
10–19 anställda
175
20–49 anställda
96
50–99 anställda
25
100–199 anställda
17
200–499 anställda
3
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Lulab AB?
Nettoomsättningen var 0,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.