Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Lumtec AB

5591052609 · Umeå

Normal registerstatusSNI 25530SNI 25999Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Lumtec AB har organisationsnummer 559105-2609. Nettoomsättningen var 6,24 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026. Rörelseresultatet var 0,71 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 3,50 (28 feb. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västerbottens län
Registrerat
20 mars 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Metallegoarbeten

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

28 feb. 2020 → 28 feb. 2026 · Jämförelsen innehåller 14 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning — Mkr → 0,25 Mkr
+1 202 %Kortfristiga skulder 0,09 Mkr → 1,12 Mkr
+738 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 0,75 Mkr → 6,30 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-020,0
2019-020,2
2020-020,8
2020-020,8
2021-021,0
2022-021,3
2023-022,9
2024-026,3
2025-026,2
2026-026,2

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 28 feb. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal28 feb. 202628 feb. 202529 feb. 202428 feb. 202328 feb. 202228 feb. 202129 feb. 202028 feb. 202028 feb. 201928 feb. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
————
Anställda
personer
—————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
28 feb. 202628 feb. 202630 sep. 2026 · 214 dagar · Ej reviderad
28 feb. 202428 feb. 20246 okt. 2024 · 221 dagar · Ej reviderad
28 feb. 202328 feb. 20231 okt. 2023 · 215 dagar · Ej reviderad
28 feb. 202228 feb. 20222 okt. 2022 · 216 dagar · Ej reviderad
28 feb. 202028 feb. 20205 apr. 2020 · 37 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 mars 2025 → 28 feb. 2026
K2
30 sep. 2026
1 mars 2023 → 28 feb. 2024
K2
6 okt. 2024
1 mars 2022 → 28 feb. 2023
K2
1 okt. 2023
1 mars 2021 → 28 feb. 2022
K2
2 okt. 2022
1 mars 2019 → 28 feb. 2020
K2
5 apr. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verkstadsrörelse, legoarbeten i metall, behandling och lackering av metalldelar samt skyltfabrikation, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Industrivägen 8 90130 Umeå
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Umeå · 2480
Län
Västerbotten
Registrerat
20 mars 2017
Verksamhet startad
1 feb. 2018
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 28 feb. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod25530, 25999

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

2 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot och verkställande direktör

Ordförande

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal28 feb. 202628 feb. 202529 feb. 202428 feb. 202328 feb. 202228 feb. 202129 feb. 202028 feb. 202028 feb. 2019
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA—
Nettoomsättning per anställd—————
Personalkostnader per anställd—————
Kassalikviditet—
Skuldsättningsgrad—
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

28 feb. 2026

Omsättningstillväxt0,1 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal11,3 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet35,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd1,8 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 25 · Västerbotten · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 28 feb. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal11,3 %
Soliditet35,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

153 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 59180661

Huvudarbetsställe

INDUSTRIVÄGEN 8, 90130 UMEÅ

Umeå · Västerbottens län

5-9 anställda

25530 · Metallegoarbeten · 25999 · Annan övrig metallvarutillverkning

CFAR 59180661
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

MetallegoarbetenVästerbottens län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen10 384Riket · SNI 25 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
5 988
1–4 anställda
2 051
5–9 anställda
892
10–19 anställda
715
20–49 anställda
503
50–99 anställda
161
100–199 anställda
45
200–499 anställda
23
500+ anställda
6

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västerbottens län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Lumtec AB?

Nettoomsättningen var 6,24 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.