Normal registerstatusSNI 43320SNI 71121SNI 71122SNI 73119SNI 47910SNI 59110SNI 74110SNI 93199Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Lund & Ribo AB har organisationsnummer 559280-2259. Nettoomsättningen var 3,19 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025. Rörelseresultatet var 0,47 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 sep. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
2 nov. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 30 sep. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 sep. 2025
30 sep. 2024
30 sep. 2023
30 sep. 2022
30 sep. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 sep. 2025
30 sep. 2025
27 nov. 2025 · 58 dagar · Ej reviderad
30 sep. 2024
30 sep. 2024
3 nov. 2024 · 34 dagar · Ej reviderad
30 sep. 2023
30 sep. 2023
26 nov. 2023 · 57 dagar · Ej reviderad
30 sep. 2022
30 sep. 2022
6 nov. 2022 · 37 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 okt. 2024 → 30 sep. 2025
K2
27 nov. 2025
1 okt. 2023 → 30 sep. 2024
K2
3 nov. 2024
1 okt. 2022 → 30 sep. 2023
K2
26 nov. 2023
1 okt. 2021 → 30 sep. 2022
K2
6 nov. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska agera som förmedlare av reklamplatser samt även: Byggjobb & snickarjobb som huvudentreprenör och underentreprenör. Konsultverksamhet inom bygg och andra tekniska områden. Sälj av egentillverkade produkter, som exempel 3d-printade lågvolymsprodukter. Produkter jag själv ritar i CAD och tillverkar med 3d-skrivare, låga volymer. Det som säljs är i huvudsak specialtillverkade för ändamålet eller reservdelar som inte säljs. Som exempel en skyddsfot för en stege.
Postadress
Vedan 3
13793 Tungelsta
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
2 nov. 2020
Verksamhet startad
19 nov. 2020
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 sep. 2025
30 sep. 2024
30 sep. 2023
30 sep. 2022
30 sep. 2021
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 sep. 2025
Omsättningstillväxt49,1 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal14,7 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet62,6 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd3,2 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.320 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 sep. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal14,7 %
14,7 %Bolaget
3,7 %Median (P50)
−2,5 % – 12,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet62,6 %
62,6 %Bolaget
48,0 %Median (P50)
26,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,9 %Median (P50)
−5,1 % – 28,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,9 %Median (P50)
−2,0 % – 12,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
2 293 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 66712159
Huvudarbetsställe
VEDAN 3, 13793 TUNGELSTA
Haninge · Stockholms län
1-4 anställda
43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 71121 · Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik · 71122 · Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik · 73119 · Övrig reklamverksamhet · 47910 · Förmedling avseende icke-specialiserad detaljhandel · 59110 · Produktion av film, video och TV-program · 74110 · Industridesign och modedesign · 93199 · Annan sportverksamhet
CFAR 66712159
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
ByggnadssnickeriarbetenStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen22 116Riket · SNI 43.320 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 41-43
7882025
20182025
Visa värden per period
2018
505
2019
563
2020
512
2021
463
2022
515
2023
676
2024
803
2025
788
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 41-43
4742026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
428
2024Q4
363
2025Q1
389
2025Q2
387
2025Q3
428
2025Q4
411
2026Q1
462
2026Q2
474
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
15 008
1–4 anställda
5 704
5–9 anställda
868
10–19 anställda
357
20–49 anställda
145
50–99 anställda
30
100–199 anställda
4
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Lund & Ribo AB?
Nettoomsättningen var 3,19 Mkr för perioden som slutade 30 sep. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.