# M.J Construction AB (5594029083)

> M.J Construction AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5594029083, registrerat 2022-10-26 och med hemvist i Ljusdal, Gävleborgs län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2025-12-31 var nettoomsättningen 13,63 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5594029083 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2022-10-26 |
| Hemvist | Ljusdal, Gävleborgs län |
| Bransch (SNI) | 41000 – Byggande av hus |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2025-12-31, inlämnad 2026-07-20 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-10-26 |
|---|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 13,63 | 9,82 | 5,28 | – |
| Rörelseresultat | 0,78 | 0,47 | 0,20 | – |
| Årets resultat | 0,58 | 0,34 | 0,15 | – |
| Summa tillgångar | 3,27 | 2,20 | 1,96 | – |
| Eget kapital | 1,10 | 0,52 | 0,18 | – |
| Soliditet | 34,0 % | 24,0 % | 9,0 % | – |
| Medelantal anställda | 5 | 4 | 2 | – |

## Vad som ändrats

2023-12-31 → 2025-12-31: 16 väsentliga ändringar.

- Auditor's report tillagd
- Medelantalet anställda upp: 2 -> 5 (+150.0 %)
- Nettoomsättning upp: 5 279 521 -> 13 629 628 (+158.2 %)
- Rörelseintäkter upp: 5 279 521 -> 13 633 322 (+158.2 %)
- Rörelseresultat upp: 201 897 -> 781 507 (+287.1 %)
- Resultat efter finansiella poster upp: 201 358 -> 748 789 (+271.9 %)
- Resultat före skatt upp: 201 358 -> 748 789 (+271.9 %)
- Personalkostnader upp: 241 467 -> 3 573 221 (+1379.8 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=398), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: 38,7 % (P25 -5,8 %, P50 5,5 %, P75 23,2 %)
- Rörelsemarginal: 5,7 % (P25 1,1 %, P50 5,8 %, P75 12,5 %)
- Soliditet: 34,0 % (P25 26,6 %, P50 45,0 %, P75 63,0 %)
- Omsättning per anställd: 2,73 (P25 0,84, P50 1,35, P75 2,20)

## Undertecknare och revisor

2 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2025-01-01 – 2025-12-31 (inlämnad 2026-07-20)
- 2022-10-26 – 2023-12-31 (inlämnad 2024-08-04)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2026-07-20.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/m-j-construction-ab-5594029083
English: https://bolagsdelta.se/en/company/m-j-construction-ab-5594029083

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
