# m2 Development AB (5569040214)

> m2 Development AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5569040214, registrerat 2012-09-18 och med hemvist i Uppsala, Uppsala län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2026-07-31 var nettoomsättningen 2,05 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5569040214 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2012-09-18 |
| Hemvist | Uppsala, Uppsala län |
| Bransch (SNI) | 62100 – Dataprogrammering och datakonsultverksamhet |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2026-07-31, inlämnad 2026-10-06 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2026-07-31 | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2022-07-31 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 2,05 | 0,00 | 0,00 | 1,26 | 3,32 |
| Rörelseresultat | 1,06 | -0,01 | -0,01 | 0,00 | 0,01 |
| Årets resultat | 0,85 | -0,01 | -0,01 | 0,00 | 0,01 |
| Summa tillgångar | 1,85 | 0,23 | 0,24 | 0,26 | 0,72 |
| Eget kapital | 1,08 | 0,23 | 0,24 | 0,25 | 0,25 |
| Soliditet | 58,2 % | 98,9 % | 99,0 % | 98,6 % | 35,0 % |
| Medelantal anställda | 2 | 0 | – | – | – |

## Vad som ändrats

2022-07-31 → 2026-07-31: 18 väsentliga ändringar.

- Medelantalet anställda rapporteras för första gången: 2
- Inlämnad 67 dagar efter räkenskapsårets slut (+39 dagar mot förra året)
- Nettoomsättning ner: 3 315 235 -> 2 053 944 (-38.0 %)
- Rörelseintäkter ner: 3 315 235 -> 2 053 944 (-38.0 %)
- Rörelseresultat upp: 10 088 -> 1 064 399 (+10451.1 %)
- Resultat efter finansiella poster upp: 9 921 -> 1 064 789 (+10632.7 %)
- Resultat före skatt upp: 9 921 -> 1 064 789 (+10632.7 %)
- Årets resultat upp: 7 715 -> 851 207 (+10933.1 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=7757), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: – (P25 -20,8 %, P50 1,4 %, P75 27,1 %)
- Rörelsemarginal: 51,8 % (P25 1,1 %, P50 13,1 %, P75 33,4 %)
- Soliditet: 58,2 % (P25 42,0 %, P50 63,0 %, P75 80,6 %)
- Omsättning per anställd: 1,03 (P25 0,53, P50 0,95, P75 1,47)

## Undertecknare och revisor

2 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2025-08-01 – 2026-07-31 (inlämnad 2026-10-06)
- 2024-08-01 – 2025-07-31 (inlämnad 2025-10-16)
- 2023-08-01 – 2024-07-31 (inlämnad 2024-09-08)
- 2022-08-01 – 2023-07-31 (inlämnad 2023-10-08)
- 2021-08-01 – 2022-07-31 (inlämnad 2022-08-28)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2026-10-06.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/m2-development-ab-5569040214
English: https://bolagsdelta.se/en/company/m2-development-ab-5569040214

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
