# M2 graphics AB (5568961634)

> M2 graphics AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5568961634, registrerat 2012-06-15. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2022-12-31 var nettoomsättningen 0,59 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5568961634 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2012-06-15 |
| Status | |li-avomfo$2025-12-09 |
| Senaste årsredovisning | 2022-12-31, inlämnad 2023-07-30 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 0,59 | 1,33 | 1,13 | 1,52 | 0,68 |
| Rörelseresultat | 0,01 | 0,36 | 0,07 | – | – |
| Årets resultat | 0,01 | 0,28 | 0,05 | – | – |
| Summa tillgångar | 0,20 | 1,08 | 0,82 | – | – |
| Eget kapital | 0,11 | 0,82 | 0,54 | – | – |
| Soliditet | 56,0 % | 76,0 % | 66,0 % | 60,0 % | 53,0 % |
| Medelantal anställda | 0 | 2 | – | – | – |

## Vad som ändrats

2021-12-31 → 2022-12-31: 15 väsentliga ändringar.

- Utdelning rapporteras inte längre (var 600 000)
- Medelantalet anställda ner: 2 -> 0 (-100.0 %)
- Nettoomsättning ner: 1 330 348 -> 588 774 (-55.7 %)
- Rörelseintäkter ner: 1 430 348 -> 588 774 (-58.8 %)
- Personalkostnader ner: 718 483 -> -129 360 (-118.0 %)
- Summa tillgångar ner: 1 081 505 -> 202 617 (-81.3 %)
- Eget kapital ner: 820 718 -> 113 559 (-86.2 %)
- Fritt eget kapital ner: 770 718 -> 63 559 (-91.8 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=7757), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: -55,7 % (P25 -20,8 %, P50 1,4 %, P75 27,1 %)
- Rörelsemarginal: 1,4 % (P25 1,1 %, P50 13,1 %, P75 33,4 %)
- Soliditet: 56,0 % (P25 42,0 %, P50 63,0 %, P75 80,6 %)
- Omsättning per anställd: – (P25 0,53, P50 0,95, P75 1,47)

## Undertecknare och revisor

1 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2022-01-01 – 2022-12-31 (inlämnad 2023-07-30)
- 2021-01-01 – 2021-12-31 (inlämnad 2022-08-07)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2023-07-30.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/m2-graphics-ab-5568961634
English: https://bolagsdelta.se/en/company/m2-graphics-ab-5568961634

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
