# M4Traffic AB (5568240401)

> M4Traffic AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5568240401, registrerat 2010-11-05 och med hemvist i Stockholm, Stockholms län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2021-12-31 var nettoomsättningen 14,41 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5568240401 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2010-11-05 |
| Hemvist | Stockholm, Stockholms län |
| Bransch (SNI) | 71129 – Arkitekt- och teknisk konsultverksamhet |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2021-12-31, inlämnad 2022-02-27 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 14,41 | 9,83 | 10,86 | 8,23 | 10,67 |
| Rörelseresultat | 5,42 | 3,57 | 2,91 | 1,98 | – |
| Årets resultat | 4,31 | 2,80 | 2,27 | 1,52 | – |
| Summa tillgångar | 7,10 | 5,21 | 4,62 | 4,12 | – |
| Eget kapital | 4,55 | 3,83 | 3,22 | 2,44 | – |
| Soliditet | 64,0 % | 74,0 % | 70,0 % | 59,0 % | 57,0 % |
| Medelantal anställda | 10 | 8 | 8 | 6 | – |

## Vad som ändrats

2019-12-31 → 2021-12-31: 19 väsentliga ändringar.

- Auditor changed
- Utdelning upp: 2 190 000 -> 3 942 000 (+80.0 %)
- Medelantalet anställda upp: 8 -> 10 (+25.0 %)
- Nettoomsättning upp: 10 854 733 -> 14 405 369 (+32.7 %)
- Rörelseintäkter upp: 10 854 733 -> 14 405 369 (+32.7 %)
- Rörelseresultat upp: 2 905 850 -> 5 418 469 (+86.5 %)
- Resultat efter finansiella poster upp: 2 902 189 -> 5 418 469 (+86.7 %)
- Resultat före skatt upp: 2 902 189 -> 5 418 469 (+86.7 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=164), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: 46,5 % (P25 -3,4 %, P50 6,1 %, P75 23,0 %)
- Rörelsemarginal: 37,6 % (P25 1,4 %, P50 5,7 %, P75 10,6 %)
- Soliditet: 64,0 % (P25 26,2 %, P50 42,4 %, P75 58,8 %)
- Omsättning per anställd: 1,44 (P25 1,00, P50 1,63, P75 2,59)

## Undertecknare och revisor

0 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2021-01-01 – 2021-12-31 (inlämnad 2022-02-27)
- 2020-01-01 – 2020-12-31 (inlämnad 2021-04-04)
- 2019-01-01 – 2019-12-31 (inlämnad 2020-03-15)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2022-02-27.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/m4traffic-ab-5568240401
English: https://bolagsdelta.se/en/company/m4traffic-ab-5568240401

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
