Normal registerstatusSNI 43240SNI 43210SNI 16250SNI 43320SNI 80090SNI 16239SNI 43999Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Mafix AB har organisationsnummer 556822-6178. Nettoomsättningen var 3,62 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,16 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jönköpings län
Registrerat
1 nov. 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Andra bygginstallationer
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2022-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2022-12
0,2
2023-12
1,5
2024-12
2,8
2025-12
3,6
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
22 juli 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva installation och försäljning av lås, larm, passér- och säkerhetssystem och dörrautomatiker. Bedriva el-,tele- samt datainstallationer, utföra snickerier, byggnadsverksamhet samt byggnadsvård, fastighetsskötsel och konsultation/rådgivning inom ovanståde verksamheter samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Västbogården 3 Maramö
33192 Värnamo
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Värnamo · 0683
Län
Jönköping
Registrerat
1 nov. 2010
Verksamhet startad
16 dec. 2010
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt27,3 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal4,4 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet66,4 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,8 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 43 · Jönköping · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal4,4 %
4,4 %Bolaget
5,5 %Median (P50)
−0,1 % – 14,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet66,4 %
66,4 %Bolaget
56,0 %Median (P50)
34,0 % – 73,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
11,0 %Median (P50)
0,7 % – 23,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
6,0 %Median (P50)
0,3 % – 15,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
1 349 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 50207166
Huvudarbetsställe
MARAMÖ VÄSTBOGÅRDEN 3, 33192 VÄRNAMO
Värnamo · Jönköpings län
1-4 anställda
43240 · Andra bygginstallationer · 43210 · Elinstallationer · 16250 · Tillverkning av dörrar och fönster av trä · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 80090 · Övrig säkerhetsverksamhet · 16239 · Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier · 43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
CFAR 50207166
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Andra bygginstallationerJönköpings län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen91 033Riket · SNI 43 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jönköpings län · branschgrupp 41-43
352025
20182025
Visa värden per period
2018
22
2019
24
2020
29
2021
27
2022
17
2023
32
2024
46
2025
35
Nystartade företag
Jönköpings län · branschgrupp 41-43
442026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
44
2024Q4
38
2025Q1
37
2025Q2
58
2025Q3
40
2025Q4
38
2026Q1
46
2026Q2
44
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
54 038
1–4 anställda
26 363
5–9 anställda
5 427
10–19 anställda
3 014
20–49 anställda
1 716
50–99 anställda
348
100–199 anställda
85
200–499 anställda
29
500+ anställda
13
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jönköpings län, alla branscher.
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ingen förändring · 2026K1
50,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Viss minskning · 2026K1
9,0 %
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Mafix AB?
Nettoomsättningen var 3,62 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.