Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Målargården AB

5565612842 · Södertälje

Normal registerstatusSNI 87201Övriga aktiebolag0 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Målargården AB har organisationsnummer 556561-2842. Nettoomsättningen var 0,81 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
19 okt. 1998
Status
Normal registerstatus
Bransch
Boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2023 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 5 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning — Mkr → 1,71 Mkr
+260 %Kortfristiga skulder 0,20 Mkr → 0,72 Mkr
NyckeltalKoncernbidrag — Mkr → 0,14 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-120,7
2021-120,6
2022-120,8
2023-120,8
2024-120,8
2025-120,8

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————
Koncernbidrag
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 20251 juli 2026 · 182 dagar · Reviderad
31 dec. 202331 dec. 20237 juli 2024 · 189 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
1 juli 2026
1 jan. 2023 → 31 dec. 2023
K2
7 juli 2024

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Postadress

Box 13 15307 Hölö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Södertälje · 0181
Län
Stockholm
Registrerat
19 okt. 1998
Verksamhet startad
17 dec. 2001
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Inte registrerad
Moms
Inte registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod87201

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

2 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 2020
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt0,0 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal0,2 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet39,7 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 87.201 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,2 %
Soliditet39,7 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

70 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

0 driftställen enligt SCB

1Driftställe 40765133

Huvudarbetsställe

00000 HÖLÖ

Södertälje · Stockholms län

0 anställda

87201 · Boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning

CFAR 40765133Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättningStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen322Riket · SNI 87.201 · 2025
Operativa ledare 55+51,2 %Riket · avsnitt Q · 2024
9 643 av 18 849 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön39 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt Q · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
80
1–4 anställda
29
5–9 anställda
18
10–19 anställda
49
20–49 anställda
73
50–99 anställda
37
100–199 anställda
19
200–499 anställda
12
500+ anställda
5

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Målargården AB?

Nettoomsättningen var 0,81 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.