Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Malte Danielsson AB

5564741352 · Solna

Normal registerstatusSNI 74200SNI 43320SNI 55202Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Malte Danielsson AB har organisationsnummer 556474-1352. Nettoomsättningen var 0,57 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026. Rörelseresultatet var 0,02 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
1 okt. 1993
Status
Normal registerstatus
Bransch
Fotoverksamhet

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2019 → 31 aug. 2026 · Jämförelsen innehåller 6 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−108 %Fritt eget kapital 0,51 Mkr → −0,04 Mkr
−90 %Eget kapital 0,61 Mkr → 0,06 Mkr
−84 %Summa tillgångar 0,92 Mkr → 0,15 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-081,5
2017-080,8
2018-081,0
2019-080,8
2020-080,6
2021-080,5
2022-080,8
2023-080,4
2024-080,3
2025-080,7
2026-080,6

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202631 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 201731 aug. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
————
Rörelseresultat
Mkr
————
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
————
Årets resultat
Mkr
————
Skatt
Mkr
———————
Personalkostnader
Mkr
————
Anställda
personer
————
Summa tillgångar
Mkr
————
Eget kapital
Mkr
————
Fritt eget kapital
Mkr
————
Aktiekapital
Mkr
————
Kassa & bank
Mkr
————
Kortfristiga skulder
Mkr
————
Obeskattade reserver
Mkr
—————————
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202631 aug. 202623 okt. 2026 · 53 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202231 aug. 202211 dec. 2022 · 102 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202131 aug. 202127 feb. 2022 · 180 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202031 aug. 202028 feb. 2021 · 181 dagar · Ej reviderad
31 aug. 201931 aug. 20199 feb. 2020 · 162 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2025 → 31 aug. 2026
K2
23 okt. 2026
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
11 dec. 2022
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
27 feb. 2022
1 sep. 2019 → 31 aug. 2020
K2
28 feb. 2021
1 sep. 2018 → 31 aug. 2019
K2
9 feb. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Postadress

Stråkvägen 24 16935 Solna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Solna · 0184
Län
Stockholm
Registrerat
1 okt. 1993
Verksamhet startad
21 okt. 1993
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod74200, 43320, 55202

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202631 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 201731 aug. 2016
Rörelsemarginal————
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——————
Nettoomsättning per anställd————
Personalkostnader per anställd————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2026

Omsättningstillväxt−16,2 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal4,3 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet40,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,6 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 74 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal4,3 %
Soliditet40,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

4 671 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 31169097

Huvudarbetsställe

STRÅKVÄGEN 24, 16935 SOLNA

Solna · Stockholms län

0 anställda

74200 · Fotoverksamhet · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 55202 · Stug- och rumsuthyrning

CFAR 31169097
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

FotoverksamhetStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen34 138Riket · SNI 74 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
28 081
1–4 anställda
5 413
5–9 anställda
324
10–19 anställda
175
20–49 anställda
96
50–99 anställda
25
100–199 anställda
17
200–499 anställda
3
500+ anställda
4

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Malte Danielsson AB?

Nettoomsättningen var 0,57 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.