Normal registerstatusSNI 59110SNI 90110SNI 90200SNI 74120SNI 85690SNI 90390Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Manic Motion AB har organisationsnummer 559321-6517. Nettoomsättningen var 0,13 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var −0,04 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
9 juni 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Produktion av film, video och TV-program
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
9 juni 2021
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
—
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
15 juli 2025 · 196 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
20 feb. 2022 · 51 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
15 juli 2025
9 juni 2021 → 31 dec. 2021
K27 månader
20 feb. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall tillhandahålla tjänster inom media, film, musik, reklam, ljud & ljus, konst & kultur, event, grafisk illustration, utbildning samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Humlevägen 19
64436 Torshälla
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Bräcke · 2305
Län
Jämtland
Registrerat
9 juni 2021
Verksamhet startad
23 juni 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot, Verkställande direktör
Styrelseordförande / Styrelseledamot
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2024
Omsättningstillväxt−41,8 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−27,6 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet91,4 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 59.110 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−27,6 %
−27,6 %Bolaget
3,0 %Median (P50)
−10,6 % – 24,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet91,4 %
91,4 %Bolaget
66,0 %Median (P50)
52,0 % – 77,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
5,1 %Median (P50)
−2,1 % – 26,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,0 %Median (P50)
−10,2 % – 24,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
29 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 67678821
Huvudarbetsställe
HUMLEVÄGEN 19, 64436 TORSHÄLLA
Eskilstuna · Södermanlands län
0 anställda
59110 · Produktion av film, video och TV-program · 90110 · Litterärt skapande och musikkomposition · 90200 · Scenkonst · 74120 · Grafisk design och visuell kommunikation · 85690 · Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet · 90390 · Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
CFAR 67678821
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Produktion av film, video och TV-programJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen8 813Riket · SNI 59.110 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 58-63
62025
20182025
Visa värden per period
2018
—
2019
—
2020
—
2021
—
2022
—
2023
—
2024
—
2025
6
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 58-61
92026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
3
2024Q4
3
2025Q1
4
2025Q2
9
2025Q3
3
2025Q4
6
2026Q1
4
2026Q2
9
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
6 647
1–4 anställda
1 984
5–9 anställda
100
10–19 anställda
38
20–49 anställda
23
50–99 anställda
13
100–199 anställda
3
200–499 anställda
4
500+ anställda
1
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Manic Motion AB?
Nettoomsättningen var 0,13 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.