Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

MAPU AB

5591029615 · Österåker

Normal registerstatusSNI 46499SNI 62100Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

MAPU AB har organisationsnummer 559102-9615. Nettoomsättningen var 0,03 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
2 mars 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med övriga hushållsvaror

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 5 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+11 %Soliditet 84,00 % → 93,00 %
+166 dTid till inlämning 37 dagar → 203 dagar

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-120,0
2018-120,0
2019-120,1
2020-120,1
2021-120,1
2022-120,1
2023-120,1
2024-120,0
2025-120,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
———————
Anställda
personer
————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202531 dec. 202522 juli 2026 · 203 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202431 dec. 202422 juli 2025 · 203 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202131 dec. 20216 feb. 2022 · 37 dagar · Ej reviderad
31 dec. 201931 dec. 20193 maj 2020 · 124 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
22 juli 2026
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
22 juli 2025
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
6 feb. 2022
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
3 maj 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT-arkitektur, IT-strategi, utveckla dataprogram, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Kivra: 559102-9615 10631 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Österåker · 0117
Län
Stockholm
Registrerat
2 mars 2017
Verksamhet startad
30 mars 2018
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46499, 62100

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202531 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2025

Omsättningstillväxt−8,6 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal44,5 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet93,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 46.499 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal44,5 %
Soliditet93,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

351 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 59393124

Huvudarbetsställe

00000 STOCKHOLM

Stockholm · Stockholms län

0 anställda

46499 · Partihandel med övriga hushållsvaror · 62100 · Dataprogrammering

CFAR 59393124Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med övriga hushållsvarorStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen2 362Riket · SNI 46.499 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
1 712
1–4 anställda
451
5–9 anställda
93
10–19 anställda
57
20–49 anställda
35
50–99 anställda
6
100–199 anställda
5
200–499 anställda
3
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter MAPU AB?

Nettoomsättningen var 0,03 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.