# Marlo Sting AB (5569005803)

> Marlo Sting AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5569005803, registrerat 2012-08-14 och med hemvist i Stockholm, Stockholms län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2025-12-31 var nettoomsättningen 7,99 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5569005803 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2012-08-14 |
| Hemvist | Stockholm, Stockholms län |
| Bransch (SNI) | 62100 – Dataprogrammering och datakonsultverksamhet |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2025-12-31, inlämnad 2026-07-31 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 7,99 | 8,65 | 9,40 | 8,16 | 5,49 |
| Rörelseresultat | 1,69 | 1,33 | 2,58 | 1,67 | 0,90 |
| Årets resultat | 0,90 | 0,65 | 0,40 | 1,89 | 1,97 |
| Summa tillgångar | 13,67 | 14,53 | 13,78 | 10,63 | 4,13 |
| Eget kapital | 7,05 | 5,68 | 5,03 | 4,62 | 3,13 |
| Soliditet | 52,0 % | 39,0 % | 37,0 % | 44,0 % | 72,9 % |
| Medelantal anställda | 11 | 12 | 12 | 11 | 6 |

## Vad som ändrats

2022-12-31 → 2025-12-31: 16 väsentliga ändringar.

- Medelantalet anställda upp: 6 -> 11 (+83.3 %)
- Resultat efter finansiella poster ner: 2 241 530 -> 1 150 964 (-48.7 %)
- Resultat före skatt ner: 2 241 530 -> 1 150 964 (-48.7 %)
- Årets resultat ner: 1 893 906 -> 896 484 (-52.7 %)
- Summa tillgångar upp: 10 627 909 -> 13 671 981 (+28.6 %)
- Eget kapital upp: 4 624 360 -> 7 048 299 (+52.4 %)
- Fritt eget kapital upp: 4 574 360 -> 6 998 299 (+53.0 %)
- Kortfristiga skulder upp: 1 603 549 -> 2 583 682 (+61.1 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=164), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: -7,6 % (P25 -3,4 %, P50 6,1 %, P75 23,0 %)
- Rörelsemarginal: 21,1 % (P25 1,4 %, P50 5,7 %, P75 10,6 %)
- Soliditet: 52,0 % (P25 26,2 %, P50 42,4 %, P75 58,8 %)
- Omsättning per anställd: 0,73 (P25 1,00, P50 1,63, P75 2,59)

## Undertecknare och revisor

2 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2025-01-01 – 2025-12-31 (inlämnad 2026-07-31)
- 2023-01-01 – 2023-12-31 (inlämnad 2024-08-04)
- 2022-01-01 – 2022-12-31 (inlämnad 2023-08-06)
- 2021-01-01 – 2021-12-31 (inlämnad 2022-07-03)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2026-07-31.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/marlo-sting-ab-5569005803
English: https://bolagsdelta.se/en/company/marlo-sting-ab-5569005803

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
