Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Mendtech AB

5592343841 · Uppsala

Normal registerstatusSNI 95311SNI 43120SNI 77320SNI 43991SNI 59110SNI 81230Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Mendtech AB har organisationsnummer 559234-3841. Nettoomsättningen var 3,28 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rörelseresultatet var −0,25 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
27 dec. 2019
Status
Normal registerstatus
Bransch
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2022 → 31 aug. 2025 · Jämförelsen innehåller 8 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+318 %Kortfristiga skulder 0,23 Mkr → 0,95 Mkr
+131 %Summa tillgångar 0,55 Mkr → 1,26 Mkr
−61 %Soliditet 41,00 % → 16,00 %

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-081,0
2021-082,4
2022-082,2
2023-082,8
2024-083,3
2025-083,3

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202531 aug. 202519 dec. 2025 · 110 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202431 aug. 202427 okt. 2024 · 57 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202331 aug. 20233 dec. 2023 · 94 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202231 aug. 202218 dec. 2022 · 109 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2024 → 31 aug. 2025
K2
19 dec. 2025
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
27 okt. 2024
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
3 dec. 2023
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
18 dec. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska utföra reparationer och underhåll på personbilar, maskiner, lättare lastbilar och släpvagnar inom personbils- industrin. Bolaget ska även producera och videodokumentera delar av arbetet som utförs i syfte att underhålla och hjälpa besökare och entusiaster inom samma industri.

Postadress

Vattholma företagsby 74350 Vattholma
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
27 dec. 2019
Verksamhet startad
23 jan. 2020
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod95311, 43120, 77320, 43991, 59110, 81230

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 2020
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA—
Nettoomsättning per anställd—
Personalkostnader per anställd—
Kassalikviditet—
Skuldsättningsgrad—
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2025

Omsättningstillväxt−0,3 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal−7,5 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet16,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd3,3 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 95 · Uppsala · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−7,5 %
Soliditet16,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

35 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 65400996

Huvudarbetsställe

VATTHOLMA FÖRETAGSBY, 74350 VATTHOLMA

Uppsala · Uppsala län

0 anställda

95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 43120 · Mark- och grundarbeten · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner · 43991 · Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare · 59110 · Produktion av film, video och TV-program · 81230 · Annan rengöring

CFAR 65400996Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarUppsala län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen3 823Riket · SNI 95 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad

Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
3 075
1–4 anställda
616
5–9 anställda
81
10–19 anställda
35
20–49 anställda
13
50–99 anställda
1
100–199 anställda
1
200–499 anställda
1
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Mendtech AB?

Nettoomsättningen var 3,28 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.