Normal registerstatusSNI 96210SNI 47811SNI 96220SNI 47751SNI 85599SNI 47121SNI 90110SNI 56110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Mia Viltok Studio AB har organisationsnummer 556896-5619. Nettoomsättningen var 5,86 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022. Rörelseresultatet var 0,56 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022. Rapporterat medelantal anställda: 7 (31 dec. 2022).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Norrbottens län
Registrerat
21 juni 2012
Status
Normal registerstatus
Bransch
Frisörer och barberare
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2022
31 dec. 2022
10 dec. 2023 · 344 dagar · Reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
7 aug. 2022 · 219 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
10 dec. 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
7 aug. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva dam- och herrfrisering, hudvård, make up och övrig skönhetsvård, viss caféverksamhet samt arbeta med konst, design och inredning samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Sandnäsetvägen 902
97594 Luleå
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Luleå · 2580
Län
Norrbotten
Registrerat
21 juni 2012
Verksamhet startad
5 juli 2012
Anställdaklass enligt SCB
10-19 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Kassalikviditet
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2022
Omsättningstillväxt30,6 %
398 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal9,6 %
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Mellan medianen och P75
Soliditet58,3 %
384 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd0,8 MSEK
417 bolag · 5-9 anställda · hela landet
P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 96 · Norrbotten · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal9,6 %
9,6 %Bolaget
6,8 %Median (P50)
0,7 % – 15,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet58,3 %
58,3 %Bolaget
58,0 %Median (P50)
39,0 % – 74,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
15,0 %Median (P50)
2,9 % – 33,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
7,3 %Median (P50)
1,0 % – 16,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
231 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 52369279
Huvudarbetsställe
SANDNÄSETVÄGEN 902, 97594 LULEÅ
Luleå · Norrbottens län
10-19 anställda
96210 · Frisörer och barberare · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 96220 · Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar · 47751 · Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder · 85599 · Annan övrig utbildning · 47121 · Annan varuhus- eller stormarknadshandel · 90110 · Litterärt skapande och musikkomposition · 56110 · Restaurangverksamhet
CFAR 52369279
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Frisörer och barberareNorrbottens län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen49 168Riket · SNI 96 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Norrbottens län · branschgrupp 85-99
172025
20182025
Visa värden per period
2018
10
2019
8
2020
8
2021
9
2022
9
2023
9
2024
12
2025
17
Nystartade företag
Norrbottens län · branschgrupp 94-99
172026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
23
2024Q4
28
2025Q1
22
2025Q2
22
2025Q3
20
2025Q4
14
2026Q1
28
2026Q2
17
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad
Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
39 518
1–4 anställda
8 350
5–9 anställda
921
10–19 anställda
273
20–49 anställda
68
50–99 anställda
20
100–199 anställda
7
200–499 anställda
7
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Norrbottens län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
46,0 %
Viss minskning · 2026K1
10,0 %
Viss ökning · 2026K1
17,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Mia Viltok Studio AB?
Nettoomsättningen var 5,86 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.